banner15

ABD iddiası; 50 bin DEAŞ'lı öldü!

ABD'li üst düzey askeri bir yetkili, 2014'te faaliyete geçen ve 30 bin savaşçısı olduğu tahmin edilen DEAŞ ile ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Yetkili, son 2 yıldır 50 bin DEAŞ'lının öldürüldüğünü söyledi. ABD saldırılarında binlerce sivil de hayatını kaybetmişti.

ABD iddiası; 50 bin DEAŞ'lı öldü!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li üst düzey bir yetkili, ik iyılda DEAŞ'ın 50 bin üyesinin öldürdüğünü duyurdu. ABD hava saldırılarında, DEAŞ adı altında vurulan binlerce sivil hayatını kaybetmişti.

Batılı düşünce kuruluşlarının ve istihbaratların en yüksek tahmininde dahi, DEAŞ militanlarının sayısı 30 bini biraz geçiyordu. ABD'nin verdiği 50 bin rakamı, ölen sivillerin tamamının DEAŞ'lı olarak yaftalandığı şeklinde. Halen Irak'ın Musul kenti ile Suriye'nin Rakka şehrini kontrolü altında tutan DEAŞ'ın buralarda on binlerce silahlı elemanı olduğu belirtiliyor

Fransız AFP haber ajansına göre bu sayının 'mütevazı bir tahmin' olduğu, DEAŞ'ın kaybının bundan çok daha ağır olabileceği iddia edildi. DEAŞ'ın kayıplarına rağmen hızlıca militan bulmaya devam ettiğini belirten aynı yetkili, koalisyonun işe yaramaya başladığını sözlerine ekledi. Ağustos ayında benzer bir açıklama yapan Korgeneral Sean MacFarland da "45 bin DEAŞ savaşçısını savaş alanından bertaraf ettik" demişti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 10:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48