ABD iddiası: El Kaide Suriye'ye yöneliyor

New York Times gazetesi, Batılı istihbarat servislerine dayanarak, El Kaide'nin Afganistan merkezli örgütlenmeyi bırakarak, Suriye'ye yönelmeye başladığını iddia etti

ABD iddiası: El Kaide Suriye'ye yöneliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York Times gazetesi, Batılı istihbarat servislerini kaynak göstererek, El Kaide hakkında ilginç bir iddiada bulundu. Gazete, örgütün IŞİD'le rekabet için Suriye merkezli örgütlenmeye hız verdiğini duyurdu.

Gazetede, Eric Schmitt imzasıyla yer alan haberde, Usame bin Ladin'in ölümü sonrası, El-Kaide'nin Afganistan ve Pakistan'da bir miktar güç kaybettiği, IŞİD'in de Suriye ve Irak'ta kuvvetlenmesi sonrası, merkezi gücünü Suriye'ye taşıdığı öne sürüldü. ABD ve Avrupalı istihbarat servislerine dayandırılan haberde, El-Kaide'nin Suriye'de kalıcı olmak istediği ve El Nusra Cephesi’nin kaynakları ve insan gücünü de kullanmayı planladığı da vurgulandı.

Gazeteye göre, El-Kaide'nin bölgeye gelmesi örgütün IŞİD ile rekabetini arttırabilir ve Suriye'de yeni bir dönemin de başlangıcı olabilir. Gazete ayrıca, “Suriye merkezli El Kaide, sadece Avrupa’ya yakın olmayacak aynı zamanda da Irak, Türkiye, Ürdün ve Lübnan üzerinden savaşçılarına lojistik destek sağlanmasından da faydalanacak” vurgusu yaptı.

Suriye'de 2013 yılından bu yana El Kaide'nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra ile IŞİD'in mücadeleye sahne oluyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 14:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35