banner15

ABD ile Rusya'dan 'en çok ben vurdum' yarışı...

ABD ve Rusya'nın Suriye'de bilek güreşi devam ediyor. Suriye'de askeri varlık savaşına giren her iki ülkededen ardarda bölgede etkin olduklarına dair açıklamalar geliyor

ABD ile Rusya'dan 'en çok ben vurdum' yarışı...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki iç savaşa müdahil olduğu günden beri Rusya kritik bir rol üstlenirken, ABD’nin Suriye politikası ve bölgedeki Rus askeri varlığına tepkisi ise ilginç boyuta taşındı. Her iki ülke de bölgede gerçekleştirdikleri operasyonlar hakkında detay bilgi verme yarışına girdi.

SINIRDA BİLEK GÜREŞİ

ABD'nin tank katili olarak tanımlanan F-15C uçaklarını İncirlik'e getirmesi Suriye'de savaşın seyrini değiştireceğe benziyor. Hava muharebesinde etkili jetlerin nihai hedefinine hazırlığı yapılan "uçuşa yasak bölgeyi" korumak olduğu iddia ediliyor.

Hava muharebesinde önemli başarılara imza atmış olan F-15C'lerin İncirlik'e konuşlanması, Rusya'nın Suriye'de etkin hava muharebesi yapan SU-30 tipi uçaklarına karşı bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Rusya Hava Kuvvetleri son üç gün içinde Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarında muhaliflere ait
448 tesisi yokettiğini açıkladı.

Rusya'da Çatışma İstihbarat Ekibi(CIT) adıyla açılan bir blog ülkede hizmet veren ya da eski askerleri bulmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya başladı. Blogta Suriye'deki Rus varlığının kanıtı olarak kullanılmak üzere bölgeden bir çok fotoğraf yayınlandı.

Rusya'nın 30 Ekim ile 6 Kasım tarihleri arasında Deyrizor, Haseke, Al Havl ve Mar'a şehirlerine yoğunlaşarak 56 saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. Bölgede belgesel çekimleri yapan Motii Celal Rus hava uçaklarının Halep'in yakınlarındaki İdlib kentinde bulunan Sarmin Milli hastanesinin vurulma anını görüntüledi. Saldırıdan kurtulmak için aracına sığınan Celal ikinci bir saldırı ile hastanenin yanındaki okulun bombalandığını görüntüledi.

ABD ise son sekiz gün içinde IŞİD'e karşı 56 saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Irak ve Suriye'de pazar günü IŞİD mevzilerine toplam 24 operasyon yaptıklarını açıkladı. Operasyonlarla ilgili Suriye'de dört şehirdeki 13 petrol rafineri noktasının yanısıra IŞİD'in kontrolünde bulunan iki tane gaz ve petrol tesisinin vurulduğu bildirilirken Irak'ta ise 10 saldırı gerçekleştirildiği ifade edildi. Operasyonda IŞİD'e ait bir silah deposu, bina ve aracın yokedildiği bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35