banner15

ABD, IŞİD'le mücadele için yeni F-16'lar gönderiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Cook, IŞİD’le mücadele konusunda, İncirlik'e yeni F-16'lar konuşlandıracaklarını, Suriye'deki ılımlı muhaliflere çok yakında kara desteği sağlayacaklarını söyledi.

ABD, IŞİD'le mücadele için yeni F-16'lar gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Salı günü yaptığı basın toplantısında, hava operasyonlarının ötesinde Türkiye ile birlikte IŞİD’le mücadelede seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

Cook, “Hava operasyonlarının ötesinde, sınır boyu dâhil olmak üzere, Türkiye’nin güvenliği ve bölgesel istikrarı destekleyecek şekilde IŞİD’le mücadelede en etkili yollar üzerine seçenekleri değerlendirmek için Türkiye ile diyaloğumuza devam ediyoruz.” dedi.

Cook, yeni F-16’ların İncirlik’e yerleşerek IŞİD’e yönelik operasyona katılacağını açıkladı. Türkiye’nin hava sahasını korumak üzere talep ettiği altı adet F-15C’nin 6 Kasım Cuma günü İncirlik’e ulaştığını açıklayan Cook, bu uçakların devriye uçuşlarıyla hava sahasının kontrolünü sağlayacağını belirtti.

Sayısına henüz karar verilmeyen F-15E’lerin de çok yakın bir zamanda yine İncirlik Hava Üssü’ne geleceğini belirten Cook, bu uçakların üsten IŞİD karşıtı misyona katılacağını da söyledi.

ILIMLI MUHALİFLERE KARA DESTEĞİ ÇOK YAKINDA

Sözcü Cook, Suriye’deki ‘ılımlı muhalif güçleri’ desteklemek üzere Suriye’ye girecek olan Amerikan özel birliklerinin zamanlamasıyla ilgili ‘güvenlik gerekçesiyle’ detay vermedi. Ancak Savunma Bakanlığı ve askeri yöneticilerin ‘hızla uygulanabileceğini ve kısa süre içerisinde etkili bir fark yaratacaklarını düşündüklerini’ belirtti.

Cook’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘uçuşa yasak bölge konusunda, kara operasyonunda olumlu gelişmeler var’ sözü de soruldu. Cook, Erdoğan’ın sözlerini tam olarak bilmediğini söyledi ama Savunma Bakanı Ash Carter’ın birkaç gün önce söylediği sözleri hatırlattı:
“ABD ve diğer koalisyon ülkeleri Suriye içindeki bazı meseleleri ele alan bir dizi seçeneğe bakmaya devam ediyoruz.”
Cook, uçuşa yasak bölge konusuyla ilgili de şunları söyledi:
“Böyle bölgeler tartışılıyor… Bu noktada, masada bir seçenek olarak duruyor. Ancak bu noktada, güvenli bölge ya da uçuşa yasak bölge üzerinde ilerlemek için alınmış bir karar yok.”

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 21:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35