banner39

ABD - İsrail gerilimi büyüyor

İsrail Savunma Bakanı Yaalon!a ABD'de üst düzey yöneticilerin randevu vermemesi üzerine prensipte yapılan 420 milyon dolarlık savaş uçağı alım anlaşması iptal edildi

Ortadoğu 01.11.2014, 14:16 01.11.2014, 14:16
ABD - İsrail gerilimi büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un geçtiğimiz hafta yaptığı ABD ziyaretinde Barack Obama yönetiminin üst düzey isimlerinin kendisine randevu vermemesine, Tel Aviv yönetiminden misilleme geldi.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre Yaalon, ABD'den 6 adet V-22 Osprey savaş uçağının alımını iptal etti. İki ülke arasında konuyla ilgili yazılı bir anlaşmanın olmadığı, ancak pazarlıkların geçtiğimiz yılın nisan ayından bu yana devam etmekte olduğu kaydedildi.

Askeri kaynaklar, V-22 savaş uçaklarının tanesinin yaklaşık 70 milyon dolar olduğunu ifade etti. Böylece, İsrail'in iptal ettiği alım sürecinin ABD tarafı için en az 420 milyon dolar kayıp anlamına geldiği belirtildi.

Konuyla ilgili haberlerde, iptalin gerekçesine dair herhangi bir bilgi yer almadı. Ancak Moşe Yaalon'un son dönemde ABD ile yaşadığı gerginlikler ve en son Washington ziyaretinde Obama yönetiminden hiç kimsenin kendisine randevu vermemesinin ardından böyle bir kararın gelmesi 'manidar' bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Yaalon, geçtiğimiz hafta Washington'ı ziyareti sırasında sadece ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel tarafından karşılanmıştı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Yaalon'la görüşmemişlerdi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?