banner15

ABD, İsrail'in Golan işgalini tanımadı

Netanyahu'nun ABD ziyaretinde Obama'dan Golan'da "İsrail hakimiyetini" tanımasını istediği ancak ABD başkanının bunu reddettiği bildirildi

ABD, İsrail'in Golan işgalini tanımadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Golan Tepeleri’nde İsrail işgalini tanıma önerisini kabul etmediği bildirildi.

İsrail gazetesi Haaretz’in üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı habere göre, ABD’yi ziyaret eden Netanyahu Suriye’deki savaş nedeniyle Washington’a Golan’daki İsrail işgalini tanıma önerisinde bulundu. ABD ise bu durumun desteklediği Suriyeli muhaliflere zarar verebileceğini belirterek öneriyi reddetti.

Netanyahu’nun ABD’ye yaptığı teklifin gerekçesinde İran ve Hizbullah’tan da söz ederek İsrail’in bölgedeki istikrarsızlığa karşı böyle bir girişimde bulunduğunu söylediği belirtiliyor.

Haberde, ABD Başkanı Barack Obama'nın Golan'da İsrail hakimiyetinin tanınmasına karşı olduğu ve bunu tartışmaya bile açmak istemediği belirtildi.

Beyaz Saray yetkilisi konuyla ilgili Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararları doğrultusunda hareket edeceklerini belirterek bu konuyu tartışmayacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35