banner39

banner35

ABD koalisyonu camiye saldırdı, 17 ölü

Koalisyon güçlerince Suriye'nin Deyrizor ilinin doğusunda yer alan Buhatir köyünde bir camiye düzenlenen hava saldırısında 17 sivil hayatını kaybetti.

Ortadoğu 16.12.2018, 17:46 17.12.2018, 10:29
ABD koalisyonu camiye saldırdı, 17 ölü

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ilinin doğu kırsalındaki Buhatir köyündeki bir camiye düzenlediği hava saldırısında 17 sivil yaşamını yitirdi.

DEAŞ karşıtı koalisyonun, Deyrizor ilinin doğu kırsalında örgütün işgalindeki Heccin (Hacın) ilçesiyle çevresindeki belde ve köylere düzenlediği saldırılarda sivil kayıplar yaşanmaya devam ediyor. 

Deyrizor'daki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, koalisyon güçlerine ait savaş uçağı, sabah erken saatlerde Deyrizor'un doğusunda Heccin ilçesinin doğusunda terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki Buhatir köyündeki camiye hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 17 sivil hayatını kaybetti.

Şehrin güney-doğu kesimindeki caminin, DEAŞ üyelerinin komutanlığı olduğu ileri sürüldü. Reuters, operasyonun komutasına atfen, hava saldırısı sonucunda 17 "ağır silahlı terörist" ortadan kaldırıldığını açıklarken, CA-News'e göre ise camidekiler DEAŞ üyesi oldukları söylendi.

30 Kasım'da, Suriye devlet ajansı SANA, Hacın Koalisyonu, koalisyonunun hava saldırısında kadın ve çocuk da dahil olmak üzere yaklaşık 30 sivilin öldürüldüğünü bildirdi. Bu şehir düzenli olarak bombalanıyor. DEAŞ ile Suriye Demokratik Kuvvetleri'nin müttefiki ABD güçleri (esas olarak Suriye Kürtleri) arasındaki çatışmalarda defalarca el değiştirdi. Şu an yine DEAŞ'ın kontrolüne girdi.

Koalisyon güçleri geçen ay da Heccin ilçe merkezi ve ilçeye bağlı Süse beldesinde camileri hedef almıştı.

Deyrizor'da son durum

Terör örgütü YPG/PKK, ABD'nin desteğiyle Fırat Nehri'nin doğusunda Deyrizor'un doğu ve batı kırsalındaki bölgeleri işgalini sürdürüyor.

ABD'nin havadan, Fransa'nın karadan topçu atışlarıyla destek verdiği YPG/PKK, 11 Eylül'den bu yana DEAŞ'ı Deyrizor'dan tamamen çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?