banner39

ABD Kongresi'nden Trump'a MANPAD yetkisi

ABD Kongresi, yeni Başkan Trump'a Suriye'deki ABD destekli muhaliflere uçaksavar füzesi (MANPAD) gönderme yetkisi verdi.

Ortadoğu 08.12.2016, 13:21 27.12.2016, 19:45
ABD Kongresi'nden Trump'a MANPAD yetkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Kongresi, yeni Başkan Trump'a Suriyeli muhaliflere MANPAD füzelerini gönderebilmesi için yeni bir savunma tasarısı hazırladı.

Washington Post gazetesinin haberine göre, MANPAD füzeleri ile ilgili tasarının, Suriye'de kontrol altına tutulabilen gruplara verilmesini içeriyor. Obama döneminde gizli bir şekilde ulaştırılan silahlar, yeni tasarı ile yasal bir hale gelmiş oluyor. 

Askeri uzmanlara göre, yeni yasa tasarısı önceki kısıtlamalara karşın çok önemli bir gelişme. Zira uluslararası hukuka göre, devlet dışı aktörlere uçaksavar füzelerin verilmesi yasak.

ABD'li bazı siyasetçiler ise Trump'a verilen yetkinin gereksiz ve endişe verici olduğunu düşünüyor.

TÜRKİYE, PYD'NİN ELİNE GEÇMESİNDEN ENDİŞELİ

Türkiye, daha önce ABD'nin Suriyeli muhaliflere gizlice verdiği silahların PYD'nin eline geçtiği konusunda endişelerini dile getirmişti. Türkiye'nin endişelerini Suudi Arabistan ve Rusya da taşıyor. Bu iki ülke "Ortadoğu ve ötesindeki güvenliği etkileyeceği için" MANPAD füzelerini Suriye'ye göndermemesini istemişti.

Cenevre 2 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, Amerika ve Suudi Arabistan, Suriyeli muhalifleri daha güçlü silahlarla silahlandırmak için girişimde bulunma kararı almıştı.

Bu karardan olumsuz etkilenebilecek ülkeler, güvenlik konusunda sıkıntılara sebep olacağı gerekçesiyle itirazını dile getirmişti.

PKK'YA GEÇEN MANPAD FÜZELERİ 5 ASKERİ ŞEHİT ETMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait AH-1W Cobra tipi bir helikopter, bir PKK'lının kullandığı omuzdan atılan SA-18 tipi MANPAD (Man-portable air-defense systems - Taşınabilir hava savunma sistemleri) ile düşürülmüştü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?