banner39

ABD Londra'da muhaliflerle buluşacak

Suriye'de muhalefetin birleşmesi sonrası yardımları hızlandırmayı planlayan ABD, Londra'da yapıalcak Acil yardım Toplantısı'na da katılacak

Ortadoğu 13.11.2012, 15:17 13.11.2012, 16:40
ABD Londra'da muhaliflerle buluşacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 16 Kasım'da Londra'da gerçekleşecek Suriye Acil Yardım Toplantısı'na bir delegasyon gönderecek. Doha'daki konferansa katılmış olan 16. Büyükelçi William Taylor gidecek olan gruba öncülük edecek. 

İngiltere Dışişleri Bakanı da 16 Kasım'da Londra'da koalisyonun yetkilileri ve bağışçılarla toplantı yapılacağını, toplantıda, Suriye muhalefetine daha fazla desteğin değerlendirileceğini belirtti.

ABD, MUHALİFLERE YARDIMLARI HIZLANDIRACAK

Bu arada ABD'nin Suriye'de kurulan yeni muhalif çatıya yardımları hızlandıracağı bildirildi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili CNN'e yaptığı açıklamada Doha toplantısını ve bundan sonra ABD'nin atacağı adımları değerlendirdi. 

Yetkili, "Açık konuşmak gerekirse kongre öncesi hepimiz kötümserdik ancak muhalefet bunu gerçekleştirdi. Önümüzde uzun bir yol var fakat önemli bir adım atıldı" diye konuştu. 

ABD'nin muhaliflere bir çatı altında olmaları için baskı yaptığını ve Obama yönetiminin yeni Suriye muhalifler ile teknik bir ortaklık içinde olmak için çaba sarfediğinden bahseden yetkili Cuma günü Londra'da bir işbirliği toplantısının gerçekleşeceğini söyledi.

Amerikalı yetkili, "Suriyelilere yardımızı hızlanarak ve aratarak devam edecek diye konuştu"

Yetkili, "Şu anda Müslüman Kardeşlerden, Selefilerden ve Liberallerden oluşan bir örgüte sahibiz. SUK ile birlikte farklı alanlardan gelen 14 vilayettin meclis temsilcileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bir Suriye Ulusal İttifakı oluştu. Hiçbir ordu temsilcisi bu grubun içinde yok, burda siviller temsil ediliyor ancak burda orduyla koalisyonun nasıl sağlanacağına dair bir soru gündeme geliyor" diye konuştu. 

Şu an için muhaliflere sınırlı sayıda yardım edildiğini söyleyen yetkili, Esad'ın gitmesini sağlayacak önemli yardımların yapılacağını ifade etti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?