'ABD, Münbiç'i Kandil çetelerine bıraktı'

Münbiç aşiretleri temsilcisi Hacci, ABD'nin Münbiçlilere PYD/PKK'nın kentten çekilerek Fırat'ın doğusuna geçeceğine yönelik verdiği sözü tutmadığını ve ilçenin kontrolünü Kandil çetelerine bıraktığını söyledi.

'ABD, Münbiç'i Kandil çetelerine bıraktı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisinin Münbiç aşiretleri temsilcisi İbrahim Hacci, ABD'nin Münbiçlilere PYD/PKK'nın kentten çekilerek Fırat'ın doğusuna geçeceğine yönelik verdiği sözü tutmadığını ve ilçenin kontrolünü Kandil çetelerine bıraktığını belirtti.

Hacci, Halep'in Münbiç ilçesinde PYD/PKK varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin, Münbiç'teki Tişrin Barajı yakınındaki bir askeri üste, Münbiçli aşiret liderleriyle çok sayıda toplantı yaptığını söyleyen Hacci, ABD'nin, burada, DEAŞ'ın ilçeden çekilmesiyle PYD/PKK'nın de Fırat'ın doğusuna çekileceği sözü verdiğini dile getirdi.

Hacci, DEAŞ'ın ilçeden ayrılmasına rağmen PYD/PKK'nın buradaki varlığını hala sürdürdüğüne dikkati çekerek "Münbiçliler, ABD'nin DEAŞ'ın kentten çekilmesinin ardından verdiği sözleri yerine getirmemesi yüzünden Kandil çeteleriyle karşı karşıya kaldı. Amerika, Münbiç'in evlatlarını kandırdı." dedi.

PYD/PKK'DAN ŞEBBİHA TAKTİĞİ

PYD/PKK'nın Esed rejiminin uyguladığı taktikleri denemeye başladığını anlatan Hacci, terör örgütünün, rejimin Şebbihalarına benzer bir istihbarat grubu oluşturduğunu kaydetti.

Hacci, "Örgüt, ilçede rejimin Şebbihalarına benzer istihbarat grupları oluşturarak yerli halkın aleyhine işler yapıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"ABD OLMASAYDI, PYD NE MÜNBİÇ'E NE DE BAŞKA BİR YERE GİREBİLİRDİ"

Hacci, PYD/PKK'nın Münbiç'e girebilmesinin en büyük nedeninin ABD olduğuna vurgu yaparak "ABD'nin PYD'ye sağladığı siyasi ve askeri destek olmasaydı, Özgür Suriye Ordusu bölgenin kontrolünü ele geçirirdi. ABD olmasaydı, PYD ne Münbiç'e ne de başka bir yere girebilirdi." ifadelerini kullandı.

Amerikalı yetkililerin Münbiç'teki aşiret liderleriyle yaptığı toplantıların asıl amacının SDG'nin (PYD/PKK) Münbiç'teki varlığını yasallaştırmak olduğunu belirten Hacci, "Ancak gerçek o ki Münbiç, Amerikalılar tarafından, PYD yoluyla işgal edilmiştir." diye konuştu.

Hacci, Türkiye'ye, Fırat kalkanı kapsamında ÖSO'ya, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelesinde verdiği destek için de teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017, 18:47
banner53
YORUM EKLE

banner39