banner39

ABD'nin belirsiz barış planı güven vermiyor

Filistinli bir yetkili yaptığı açıklamada, ABD'nin uzun zamandır beklenen barış planını kısa zamanda sunmayacağını belirtti

Ortadoğu 15.09.2018, 17:53 15.09.2018, 17:59
ABD'nin belirsiz barış planı güven vermiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli yetkili Saeb Erekat, Filistin'e bağlı Eriha şehrinde basına yaptığı açıklamada ABD'nin çatışmaları sona erdimek amacıyla hazırladığı Ortadoğu Barış Planını dünya kamuoyuyla paylaşması ihtimalini zayıf görüyor.

Erekat, ABD'nin hazırladığı barış planı çerçevesinde öne sürülen maddelerde değişen kararlar ve beklentiler nedeniyle istikrarlı bir zeminin olmadığını da sözlerine ekledi.

ABD'nin Kudüs'ü başkent ilan etmesi kararının tarafsızlığını tartışılır hale getirdiğini sözlerine ekledi.

FİLİSTİN VE İSRAİL ARASINDA PAYLAŞILAMAYAN KUDÜS

ABD Başkanı Donald Trump'un danışmanı ve damadı Jared Kushner öncülüğünde planlanan Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesi planının Filistin ve İsrail arasındaki krizi tırmandırdığı ve olası müzakerelerin önüne geçtiği yorumları yapılıyor.

Filistinlilerin, geçen ay Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı 'na (UNRWA) yardımı kestiğini açıklayan Trump yönetimine güvenleri azalmış durumda olduğu da ifade ediliyor.

FİLİSTİN VE İSRAİL BARIŞINDAKİ ENGELLER

İsrail'in 1948 yılında kurulmasından bu yana devam eden Filistin-İsrail meselesinin kalıcı barış ile çözülmesi önünde birçok engelin olduğu belirtiliyor.

Meseleyi kalıcı bir çözüme ulaştırmanın önünde Hamas'ın kontrolünde olan Gazze Şeridi'nin 2007 yılından bu yana İsrail tarafından abluka altında tutulması nedeniyle yaşanan insani krizin yanı sıra, dünya çapında sayıları yaklaşık beş milyonu bulan Filistinli mültecilerin nasıl ve hangi şartlarda geri döneceğine dair konuların olduğu birçok sorun bulunuyor.

Filistin Özerk Yönetimi'ni oluşturan Fetih Hareketi ile Gazze'yi elinde bulunduran Hamas'ın görüş ayrılıklarının yanı sıra, işgal altındaki Filistin topraklarının geleceği ve Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti olarak tanınması de meselenin çözümününün önündeki en büyük engellerden.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?