banner39

ABD'nin Suriye'den 'çekilme' planında 600 asker daha bölgeye gönderildi

Suriye'den çekileceğini açıklayan ABD, 600 askerini daha Suriye'ye gönderdi.

Ortadoğu 28.01.2019, 10:35 28.01.2019, 10:40
ABD'nin Suriye'den 'çekilme' planında 600 asker daha bölgeye gönderildi

Tahliye sürecine destek gerekçesiyle Pentagon’un yolladığı 600 asker, Suriye'deki 18 üsse dağılacak. Fırat'ın doğusundaki Harab Işk ve Sırrin üsleri, ana tahliye merkezi olarak kullanılacak.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan ve ismini açıklanmayan bir savunma yetkilisi, "Çekilme sürecinde bölgedeki ekipman ve kuvvetlerin korunması için ABD'nin Suriye'ye ek asker gönderdiği bilgisini teyit ediyorum." dedi. 

Yetkili, operasyonların güvenliği gerekçesiyle gönderilen ek asker sayısını ve askerlerin konumlarına ilişkin detay vermekten kaçındı.

İsmini açıklanmasını istemeyen bir askeri yetkili de güvenliği sağlamak için asker sayısının her çekilme sürecinde azalmadan önce arttığına vurgu yaptı.

Pentagon konuyla ilgili resmi açıklama yapmaktan kaçınırken Pentagon sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, "Doğal Kararlılık Operasyonu, ABD askerlerinin Suriye'nin kuzey doğusundan düzenli çekilmesinde, ABD hükümetinin üzerinde koordinasyon belirlediği çerçeve izleniyor. Bu süreçte asker sayısı dalgalanacak. Operasyonel güvenlik kaygılarından dolayı spesifik askeri sevkiyat ve takvimler hakkında konuşmayacağız." dedi.

Çekilmenin, ABD'nin müttefik ve ortaklarıyla koordinasyonu dahil, sahadaki koşullara uygun şekilde yapılacağını belirten sözcü, bu sürecin keyfi bir takvimle sınırlı olmayacağını kaydetti.

Pentagon, ABD'nin, Suriye'de resmi rakamlara göre 2 bin askeri bulunduğunu ifade ediyor ancak geçici görevle ülkeye girip çıkan, sayısı belli olmayan askerlerin de bulunduğu belirtiliyor.  

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?