banner39

ABD'nin Suudi Arabistan'a asker konuşlandırmasına Kral onay verdi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Bölgemizin güvenliği dışarıdan temin edilemez" dedi.

Ortadoğu 19.07.2019, 15:58 20.07.2019, 21:44
ABD'nin Suudi Arabistan'a asker konuşlandırmasına Kral onay verdi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad ZarifABD'nin Suudi Arabistan'a asker gönderme kararının "sembolik ve faydasız" olduğunu söyledi. 

Amerikan National Interest dergisine konuşan Zarif, ABD'nin Suudi Arabistan'a yaklaşık 500 asker gönderme kararına tepki gösterdi.

Washington yönetiminin bu kararını "sembolik ve faydasız" olarak nitelendiren Zarif, "Bölgemizin güvenliği dışarıdan temin edilemez. Bölge ülkelerinin iş birliği ve bölgesel entegrasyon yoluyla kendi güvenliğini sağlamaları gerektiğine inanıyoruz." dedi. 

ABD'yi Suriye ve bölgedeki terör örgütlerini silahlandırmakla suçlayan Zarif, "Terör örgütlerini silahlandırıp halka karşı kazanmalarını bekleyemezsiniz, bu mümkün değildir." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la doğrudan görüşme teklifinin Tahran'da neden kabul görmediğinin sorulması üzerine Zarif, Trump'ın önceki ABD hükümetinin imzaladığı anlaşmadan çekildiğini hatırlatarak, mevcut yönetimle imzalanacak bir anlaşmanın da Trump sonrasına kadar yürürlükte kalma ihtimalinin ABD ile müzakereyi anlamsız hale getirdiğini sözlerine ekledi. 

CNN televizyonu, ABD Savunma Bakanlığından yetkililere dayandırdığı dünkü haberinde, ABD'nin başkent Riyad'daki Prens Sultan Hava Üssü'ne 500 asker göndermesinin beklendiğini duyurmuştu.

ABD'nin Suudi Arabistan'a asker konuşlandırmasına Kral onay verdi

ABD’nin, bölgedeki çıkarlarını korumak ve Suudi Arabistan’ın savunmasına destek olmak için Suudi Arabistan’a Amerikan askeri göndermesine Kral Selman bin Abdulaziz onay verdi.

Bu kapsamda 500 askerin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın doğusundaki çöl bölgesinde yer alan Prens Sultan Hava Üssü'ne konuşulacağı belirtildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?