ABD ordusu da Başika'ya üs kuruyor

Musul operasyonu öncesi ABD ordusu Başika'da bir askeri üs inşa çalışmalarına başladı. Üs inşasının, Irak Meclisi'nin Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'da askeri varlığını kabul etmeyen tasarı sırasında gelmesi dikkat çekiyor.

ABD ordusu da Başika'ya üs kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ordusu, Musul operasyonu öncesi Başika'nın tepe bölgelerine asker konuşlandırmaya başlarken, bir de üs kuruyor

Haberini Irak askeri kaynaklarına dayandıran Iraqi Dinar News'e göre, Başika'nın tepe bölgelerinde Amerikan ordusu bir askeri kamp kurdu ve çok yakında ABD askerleri de bu bölgeye transfer edilecek. ABD'nin Başika'ya üs kararının, Irak Meclisi'nin Başika'daki Türk askerinin varlığını kabul etmeme kararı arefesinde gelmesi dikkat çekti

Bazı uzmanlara göre, Başika'dan Türk askerinin çekimesinin istenmesinde, ABD'nin önemli rolü var. Geçtiğimiz günlerde Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye, Musul'da da masa dışına itilmeye çalışılıyor. Bu oyunun da bozulması gerekiyor. Musul'a yapılacak bir operasyonun Tel Afer'i de etkileyeceğini hatırlatmak isterim" ifadesini kullanmıştı.

Musul operasyonu için 8 bin ABD askerinin görev yapacağı öne sürülüyor. Şu ana kadar Musul için gelen Amerikan askeri sayısı beş bine ulaşmış durumda.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, 10 Haziran 2014 tarihinden bu yana DAEŞ'in elinde bulunuyor. Irak Savunma Bakanlığı, yaklaşık beş ay önce kentin kurtarılması için güney bölgesinden operasyona başlandığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35