ABD özel kuvvetleri Libya'da

ABD'nin Libya'da muhtemel operasyonlar için özel kuvvetler bulundurduğu iddia edildi

ABD özel kuvvetleri Libya'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD özel kuvvetlerine bağlı askerlerin Libya'da IŞİD'e yönelik muhtemel operasyonlar için iki bölgede konuşlandırıldığı iddia edildi.

Washington Post gazetesi, adı gizli tutulan Amerikalı yetkililere dayandığı haberinde, sayıları 25 kadar iki grup askerin 2015 sonundan beri Libya'nın Bingazi ve Misrata kentleri civarlarında bulunduğunu belirtti.

Askerlerin yerel silahlı gruplar arasından IŞİD'e yönelik operasyonlar için ortak tespit etmek için çalıştığı, bunun dışında muhtemel tehditlere karşı istihbarat faaliyetleri yürüttüğü kaydedildi. 

Amerikan "temas ekipleri" olarak adlandırılan askerlerin faaliyetlerini, aynı bölgelerde bulunan Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin "elit" askeri birlikleriyle paralel yürüttüğü ileri sürüldü.

Gazetenin haberinde, Pentagon'un örgüte karşı muhtemel eylemler için aylardır bazı planlar üzerinde çalıştığı da ifade edildi.

ABD yönetimi, Libya'daki yönetim boşluğundan faydalanan IŞİD'in son bir yılda güç kazandığını, militan sayısının bu sürede iki katına çıkarak 6 bine yaklaştığını tahmin ediyor. Yönetimin, Libya'ya asker gönderme hamlesinin de IŞİD'in bu ülkede, özellikle de Sirte kenti civarında güçlenmesinden kaynaklanan endişeye dayandığı belirtiliyor.

ABD, IŞİD ile mücadele için Irak ve Suriye'ye de küçük birlikler halinde özel kuvvetler askerleri göndermişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 08:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35