ABD, PYD'ye anayasa vaad etti

PYD yetkilileri ile görüşen ABD’li üst düzey diplomat McGurk, Suriye'nin geleceğinde Kürtlerin haklarına saygı gösterileceğini ve bunun anayasada yer alacağını vadetti

ABD, PYD'ye anayasa vaad etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’li üst düzey diplomat Brett McGurk ve beraberindeki heyetin, Suriye'nin kuzey bölgesine giderek Cenevre görüşmelerine davet edilmeyen Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileriyle görüştü. Kanton yönetimlerinin PYD'lilerin hakkı olduğunu savunan McGurk, "Gelecekteki demokratik Suriye’de Kürtlerin haklarına saygı gösterilecek ve bu konu anayasada yer alacak" dedi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre “Kanton yönetimleri sizin hakkınız, çünkü IŞİD’le savaşıp bölgeden siz attınız” diye konuşan McGurk “Gelecekteki demokratik Suriye’de Kürtlerin haklarına saygı gösterilecek ve bu anayasada yer alacak” vaadinde bulunarak “Cenevre’deki ilk tur müzakereler göstermelik. PYD, daha sonraki müzakerelerde asli bir taraf olarak yer alacak” ifadelerini kullandı.

İZLENİMLERİNİ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Kobani'yi ziyaret ettiğinin ortaya çıkmasının ardından ziyaretin detayları açıklandı. McGurk, kişisel Twitter hesabından Kobani'de yaşadıklarını aktardı.

Konuyla ilgili altı tweet atan McGurk şu ifadeleri kullandı:

"Geçen hafta sonu, IŞİD'le mücadeleyi incelemek üzere Suriye'nin kuzeyinde iki gün geçirdim. Ziyaretin bir günü, yerel liderler ve vatandaşlarla, güvenlik ve insani durumu incelemek üzere Kobani'yi içeriyordu.

IŞİD’in kalıntıları hâlâ, eskiden güçlü oldukları Kobani kent merkezi yakınlarından kaldırılıyor.

Kobani savaşından 1000'den fazla Kürt şehide saygılarımı sundum. IŞİD'in kuşatması geçen hafta bir yıl önce kırıldı.

Bunun yanı sıra, çatışma deneyimi olan, multi-etnik IŞİD karşıtı savaşçılarla Suriye kampanyasının sonraki adımlarını tartıştık.

IŞİD mensuplarının Kobani, Tikrit, Ramadi ve yakında Rakka ile Musul'un dayanıklı insanları karşısında şansı yok."

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 13:02
banner53
YORUM EKLE

banner39