banner39

ABD, PYD'ye silah verdiğini yine inkar etti

Suriye iç savaşında PKK'nın Suriye kolu PYD'ye silah vermeye devam eden ABD yönetimi, suçmaları reddediyor. Amerikalı yetkililer, büyük çoğunluğu PYD'den oluşan Suriye Demokratik Güçleri'ne silah verdiğini belirterek, yardımları meşrulaştırmaya çalışıyor.

Ortadoğu 28.12.2016, 17:26 28.12.2016, 17:26
ABD, PYD'ye silah verdiğini yine inkar etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD'nin YPG'ye silah desteği sağlamadığını, sadece DEAŞ'a karşı taktiksel destek verdiklerini söyledi. Toner, geçtiğimiz günlerde de, PYD'ye doğrudan silah verilmediğini, PYD'nin kurduğu çatı örgüt SDF'ye yardım ettiklerini belirtmişti.

ABD, PYD'YE SİLAH VERME YETKİSİNİ YASALAŞTIRMIŞTI

ABD Başkanı Barack Obama, PYD/PKK'ya MANPAD füzeleri verilmesinin önünü açacak yasayı geçen hafta imzalamıştı.

Tasarıya sonradan eklenen bir madde, belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere(!) "taşınabilir hava savunma füzeleri" (MANPAD) verilmesinin önünü açıyor.

"Suriye'deki muhalifler"den kastın kimler olduğuna ilişkin tartışmalar, Türkiye'de de yapılmıştı. DEAŞ'ın helikopter ve uçak gibi savaş teçhizatlarına sahip olmaması, tartışmaları beraberinde getirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, ABD'nin Suriye’deki bazı oluşumlara askeri teçhizat vermesine imkan tanıyan yetkinin Kongre tarafından onaylanması ile ilgili, ABD tarafına gerekli uyarıların yapıldığını belirtmişti.

PKK'YA GEÇEN ABD FÜZELERİ 5 ASKERİMİZİ ŞEHİT ETMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait AH-1W Cobra tipi bir helikopter, bir PKK'lının kullandığı omuzdan atılan SA-18 tipi MANPAD (Man-portable air-defense systems - Taşınabilir hava savunma sistemleri) ile düşürülmüştü.

RUSYA DA ENDİŞELİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD'nin PYD'nin bulunduğu çatı örgüte silah sevkiyatı kısıtlamasını gevşetme kararının Rus savaş uçakları ve askeri personelinin hayatını tehlikeye atan düşmanca bir davranış olarak değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Rus haber ajansı RIA'ya göre göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'de Barack Obama yönetiminin bu kararının görevi Ocak ayında Donald Trump'a devretmeden önce dünyadaki durumu daha da karmaşıklaştırmayı amaçladığını belirtmişti.

Obama yönetimi Aralık ayı başında silah tedariğindeki bazı kısıtlamaları kaldırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?