banner39

ABD: PYD'yi doğrudan değil, dolaylı destekliyoruz!

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, PYD'ye doğrudan silah yardımı yapmadıklarını belirterek dolaylı olarak silah desteği verdiklerini söyledi.

Ortadoğu 23.12.2016, 19:13 23.12.2016, 19:13
ABD: PYD'yi doğrudan değil, dolaylı destekliyoruz!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, PKK'nın Suriye kolu PYD'ye silah yardımı yaptıklarına dair çelişkili ifadeler kullandı. Bass, PYD'ye doğrudan silah yardımı yapılmadığını ancak büyük çoğunluğu PYD'den oluşan 'şemsiye örgüte' yardım yaptıklarını belirtti.

KAÇAMAK İFADELER!

Büyükelçi Bass, Türkiye'nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG'nin, kırmız çizgisi olarak ilan ettiği Fırat Nehri'nin batısına geçmesi hakkında "Suriye Demokratik Güçleri olarak adlandırılan şemsiye grup altında çalışan Suriyeli Arap gruplara destek sağlıyoruz. Bu şemsiye grup, aynı zamanda PYD’yi de içeriyor. Ancak biz PYD’ye doğrudan destek sağlamıyoruz, silah vermiyoruz, cephane vermiyoruz." açıklamasında bulundu.

ABD PKK'YI DESTEKLEMEKTE ISRARCI

PYD'yi terör örgütü olarak tanımaktan kaçınan ABD, bünyesinde çok sayıda çocuğu barındırması nedeniyle savaş suçu işlemesine rağmen PYD'yi de aktör olarak kullanmaya ve desteklemeye devam etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameler de PKK'nın PYD ile bağlantılı olduklarını belgelendirdi.

PKK'ya yönelik suçlara ilişkin hazırlanan iddianamelerde PKK/KCK'nın kuruluş amacı ve yapılanmalarına yönelik ayrıntılı bilgilere yer veriliyor.

Bu bilgilerde, KCK'nın sözleşmesinde belirtilen parça örgütlenmelerinin bulunduğu ülkelerde sözde "Demokratik Özerkliği" hedeflediği ve bu amaçla Türkiye'nin yanı sıra Suriye, İran ve Irak'ta örgütlenmeye gidildiği ifade edildi.

Öcalan'ın talimatları doğrultusunda 2003'te Suriye'de KCK adı altında sürdürülen örgütlenme faaliyetleri kapsamında KADEK kongresinde alınan karar doğrultusunda Demokratik Birlik Partisi (PYD) yapılanmasının başladığı bilgisine yer verilen iddianamede şöyle denildi:

"2011'de Suriye'de başlayan iç savaşa bağlı olarak ülkenin kuzey bölgesinde ortaya çıkan otorite boşluğunda KCK yapılanması özerk bir yönetim oluşturmak amacıyla faaliyetlerine ağırlık vermiştir. İç savaşa bağlı olarak PKK'nın silahlı yapılanması içerisinde Halk Savunma Birlikleri (YPG) adı altında bir yapılanma kurulmuştur. Bu yapılanmaların amaç, hedef, örgütlenme ve faaliyetleri doğrudan PKK/KCK üst yönetiminin ve Abdullah Öcalan'ın talimatları doğrultusunda oluşturulmuştur."

PKK'YA GEÇEN MANPAD FÜZELERİ 5 ASKERİ ŞEHİT ETMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait AH-1W Cobra tipi bir helikopter, bir PKK'lının kullandığı omuzdan atılan SA-18 tipi MANPAD (Man-portable air-defense systems - Taşınabilir hava savunma sistemleri) ile düşürülmüştü. ABD yapımı bu füzenin, Amerikan ordusunun PYD'ye verdiği silah grubundan olduğu belirtilmişti.

ERDOĞAN: TAKİPTEYİZ, SİLAH GÖNDERDİKLERİNİ BİLİYORUZ

23 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'nin PYD'ye verilmek üzere Kobani'ye silah dolu iki uçak indirdiğini söylemiş ve ABD'yi sert bir şekilde eleştirmişti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise PYD ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?