banner39

ABD, Rakka'da Esad'ın bir dönem kullandığı binaları vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Rakka'da bir dönem Esad'ın kuşllandığı binaları vurdu

Ortadoğu 03.11.2014, 14:43 03.11.2014, 14:43
ABD, Rakka'da Esad'ın bir dönem kullandığı binaları vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, IŞİD'in kontrolünde bulunan Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinde Esad rejimi döneminde siyasi güvenlik birimleri olarak kullanılan binaları hedef aldı.

AA'nın elde ettiği fotoğraflarda, vurulan binaların bazılarının ağır hasar gördüğü, bazılarının ise yıkıldığı görülüyor. Bombalama sonrası etrafa dağılan bazı soruşturma belgeleri ise dikkati çekiyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, saldırı esnasında binanın boş olduğu, herhangi bir sivilin veya IŞİD mensubunun ölmediği kaydedildi.

Söz konusu binalar yaklaşık 2 yıl önce Suriye muhalefeti tarafından askeri karargah olrak kullanılırken, son bir yıldır IŞİD kontrolü altında bulunuyor. Esad Rejimi döneminde ise Siyasi Güvenlik Birimlerinin konuşlandığı binalar olduğu biliniyor. Bina da kontrolün el değiştirmesine rağmen belgelerin bombardıman sonrası ortaya çıkması, hiçbir grubun belgelere el koymadığını gösteriyor.

Yerde savrulmuş olarak duran belgelerden birinde 2009 yılında Kürt asıllı Suriye vatandaşı bir gencin soruşturması yer alıyor. Irak'ın kuzeyindeki Peşmerge güçlerine nasıl katıldığı, sonra Kobani'ye, oradan da Irak'a nasıl geçtiği ve Türkiye'ye nasıl kaçtığına dair bilgiler yer alıyor.

Yılbaşından beri Rakka kentinin neredeyse tamamı IŞİD'in kontrolü altında bulunuyor. Son iki aydır koalisyon güçleri Rakka'da IŞİD hedeflerine saldırıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?