banner39

ABD Rakka'ya saldırı hazırlığında

Bombardımanlarıyla Kobani'yi yerle bir eden ABD savaş uçakları şimdi de Rakka'ya saldırı hazırlığında. Bazı Kürt grupların da karadan saldırı hazırlığında olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 16.02.2015, 09:44 16.02.2015, 09:47
ABD Rakka'ya saldırı hazırlığında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Halep'in Ayn El Arab (Kobani) ilçesini yaptığı hava bombardımanlarıyla yerle bir eden ABD savaş uçakları şimdi de ülkenin en büyük kentlerinden biri olan Rakka'ya saldırı hazırlığında. Yaklaşık 300 bin insanın yaşadığı Rakka'ya havadan bildiriler atan ABD, sivillerin kenti terk etmesini istedi. Bazı Kürt grupları ise kente karadan girme hazırlıkları yapıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada "Kürtler IŞİD'in merkezi konumundaki Rakka sınırlarına ilk kez girdi. Kobani'nin güneyinde IŞİD'in elindeki tepe şu anda Kürtlerin elinde. Çatışmalarda 35 IŞİD militanı ve 4 Kürt hayatını kaybetti" ifadeleri kullanıldı.

IŞİD'in Kobani'den atılmasından sonra civar köyler kısa bir sürede Kürt güçlerinin eline geçti. Bölgede bulunan 163 köy IŞİD'den geri alınırken Kürt güçleri Rakka'ya doğru ilerlemeye başladı.
 
TEHDİT BİLDİRİLERİ

ABD öncülüğündeki koalisyonun uçakları, Suriye’nin Rakka kentine, kentin bombalanacağı yazılı bildiriler attı. IŞİD örgütü, Suriye’nin önemli kentlerinden olan Rakka ilini merkez olarak kullanıyor.

300 bin sivilin ve 4 bin IŞİD mensubunun yaşadığı Rakka’ya, ABD önderliğindeki koalisyon operasyona hazırlanıyor.

Rakka’dan yeni gelen Suriyeli bir mülteci, uçakların son günlerde kente Arapça bildiriler attığını söyledi.

Mülteci, IŞİD’in ise halka kimsenin yerinden ayrılmaması yönünde ise anonslarla uyarılarda bulunduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?