banner15

ABD: Ruslar IŞİD'den alınan petrolün aracısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'yi IŞİD ile ilişkilendirmeye çalışırken, ABD'den şok bir iddia ve karar geldi. ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD'den petrol almasına aracılık ettikleri gerekçesiyle aralarında Rusların ve Rus bankalarının da bulunduğu dört kişi ile altı şirketi yaptırım listesine aldı

ABD: Ruslar IŞİD'den alınan petrolün aracısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Hazine Bakanlığı, Esad rejimine finansal destek sağladıkları ve IŞİD'den petrol almasına aracılık ettikleri gerekçesiyle aralarında Rusların da olduğu dört kişi ve altı şirketi kara listeye aldı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yaptırım kararının, Beşşar Esad’ın Suriye halkına yönelik şiddet eylemlerine cevaben alındığı ve listeye alınan kişiler arasında rejimin IŞİD'den petrol temin etmesine yardımcı olan aracıların olduğu belirtildi.

Açıklamada, ayrıca yaptırım uygulanacak kişiler ve kuruluşlar hakkında bazı bilgilere yer verildi. Buna göre, Suriye vatandaşı George Haswani ve sahibi olduğu HESCO Mühendislik ve İnşaat Şirketi, Esad rejimine IŞİD'den petrol alınmasında aracılık etmesi nedeniyle listeye alındı.

HESCO Mühendislik ve İnşaat Şirketi'nin Suriye'de IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgede faaliyet gösterdiği kaydedilen açıklamada, ayrıca firmanın Avrupa Birliği'nin yaptırım listesine Mart ayında eklendiği aktarıldı.

Listeye alınan diğer isimler Mudalal Khuri, Kirsan Ilyumzhinov ve Nicos Nicolaou.

Rusya'daki Financial Alliance Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Khuri'nin Esad rejiminin Rusya'daki finansal temsilcisi olduğu vurgulanan açıklamada, bu kişinin şahsın halihazırda yaptırım listesinde olan Suriye Hükümeti ve Suriye Merkez Bankası adına çalıştığı bildirildi. Ayrıca, Khuri'nin Financial Alliance Bankası'na ilaveten kontrol ettiği 4 diğer şirket için de yaptırım kararı alındı. Bu şirketler Primax Danışmanlık Şirketi, Ezegoo Yatırım, Hudsotrade Limited ve Kremsont Ticaret.

Rusya Federasyonu'na bağlı Kalmukya Cumhuriyeti ve Dünya Satranç Federasyonu'nun eski başkanı Ilyumzhinov ise listeye Financial Alliance Bankası başta olmak üzere Khuri'nin kontrol ettiği firmalarla ilişkileri nedeniyle girerken, kendisinin başkan olduğu dönemde yapılan offshore ticaretlerini araştıran bir gazetecinin danışmanı tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

Güney Kıbrıs merkezli Primax Danışma Şirketi'nin Direktörü Nicolaou da yine Khuri'nin kontrol ettiği firmalarla ilişkileri gerekçesiyle kara listeye alındı.

Yaptırımlar çerçevesinde, bu kişi ve kuruluşların ABD'de bulunan tüm mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişkileri de yasaklandı.

ABD, 2014'te de IŞİD'den petrol aldığı gerekçesiyle Rus Tempbank ile bazı rejim işadamlarına  yaptırım uygulamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 12:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35