banner39

ABD, Rusya - İran anlaşmasından rahatsız

Beyaz Saray, İran ve Rusya arasında görüşülen takas anlaşmasından endişe duyduğunu açıkladı

Ortadoğu 14.01.2014, 11:52 14.01.2014, 11:55
ABD, Rusya - İran anlaşmasından rahatsız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Rusya ile İran arasındaki anlaşmadan dolayı endişe duyduğunu dile açıkladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Rusya ile İran’ın takas anlaşması imzalaması için yapılan görüşmelerden endişe duyulduğu ifade edildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden “Biz bu mutabakatlardan endişe duymaktayız. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry pazartesi günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bu ifadeleri iletti” şeklinde konuştu.

Hayden'e göre, bu bilgilerin doğru olması durumunda bu anlaşma uluslararası G6 arabulucuları ile İran arasındaki mutabakat şartlarına uymamasından dolayı endişe uyandırmaktadır. Heyden ayrıca bunun ABD tarafından yaptırımlara tabi olma potansiyeline sahip olduğunu göz önünde bulundurdu.

Cuma günü Batı medyasında Moskova ile Tahran’ın takas şeklinde Rusya tarafından günde 500 bin varile kadar varan İran petrolü alımı için görüşmeler gerçekleştirdiği şeklinde haberler çıkmıştı. Bu bilgilere göre, Rusya İran’a buna karşılık Rusya yapımı mal sevk edecek. Bu satışın rakamının aylık 1.5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?