banner39

ABD Rusya'yı Suriye için iknaya çalışıyor

Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, Yemen'de olduğu gibi devlet başkanlığını bırakmasını, ancak yönetimde rejimden bazı kişilerin kalmasını planlıyor

Ortadoğu 27.05.2012, 16:01 27.05.2012, 16:01
ABD Rusya'yı Suriye için iknaya çalışıyor

Dünya bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de Yemen modelinin uygulanabilmesi için Rusya'yı destek vermeye iknaya çalıştığı bildirildi.

New York Times gazetesinin adını açıklamayan Amerikan yönetimi yetkililerine dayanarak verdiği habere göre Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, Yemen'de olduğu gibi devlet başkanlığını bırakmasını, ancak yönetimde rejimden bazı kişilerin kalmasını planlıyor.

Obama'nın bu planını geçen hafta Camp David'de yapılan G-8 zirvesinde, Suriye'nin müttefiki Rusya'nın Başbakanı Dimitriy Medvedev'e ilettiği, Medvedev'in de plana soğuk bakmadığı belirtildi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, zirvede Medvedev'in, yönetim değişikliğine kötü örnek olarak Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in "kafese konulması"nı gösterdiğini, Obama'nın da buna karşılık Yemen misalini ortaya koyduğunu anlattı.

Medvedev, Yemen tarzı yönetim değişikliğini doğrudan reddetmemekle birlikte bu plana Rusya'nın destek verip vermemesi kararının Obama'nın gelecek ay bir araya gelmeyi planladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bağlı olduğu vurgulandı.

New York Times, Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon'un planı üç hafta önceki Moskova ziyareti sırasında Putin'e sunduğunu da yazdı.

ABD'nin Rusya'ya, Esed sonrası dönemde Suriye'deki etkisini sürdürmesine imkan tanınacağını bildirdiği de kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?