banner39

ABD saldırıları muhalifleri IŞİD'e yaklaştırıyor

ABD'nin Suriye'de sadece IŞİD'i değil, muhalifleri de hedef alan hava saldırıları, Esad'a karşı savaşan muhalif grupları IŞİD'e yaklaştırmaya başladı

Ortadoğu 24.11.2014, 13:24 24.11.2014, 15:29
ABD saldırıları muhalifleri IŞİD'e yaklaştırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Suriye'deki hava saldırılarından dolayı, Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) ve diğer bazı muhalif gruplardan IŞİD'e katılımların artmaya başladığı iddia ediliyor. Guardian'da yer alan habere göre, ABD'nin Suriye'de yürüttüğü hava saldırılarının, muhalif grupları IŞİD'e yaklaştırmaya cesaretlendirdi. Haberde, bazı muhalif birliklerin tamamen IŞİD'e katıldıkları, bazılarının ise taktiksel işbirliği veya ateşkes yaptıkları ileri sürülüyor. 

ÖSO'dan ayrılarak IŞİD saflarına katılan Ebu Talha isimli bir kişi, Guardian'a yaptığı açıklamada, IŞİD'in bölgede bir mıknatıs gibi olduğunu ve diğer gruplardan kişileri kendine çekmeye başladığını söyledi. IŞİD'e katılımların yüksek olduğu gruplardan birinin de El Nusra Cephesi olduğu öne sürülüyor.

Guardian'a konuşan bir diğer kişi olan ÖSO'nun 600 kişilik bir birliğinin komutanı Assam Murad, "ABD'nin onlara karşı yürüttüğü saldırıların ardından onlarla çatışmamız mümkün değil" şeklinde konuştu.

ÖSO'nun İdlib'deki bir diğer birliğinin komutanı olan Ebu Zeyid, "Buradaki yerel savaşçıların hepsi şunu merak ediyor, neden ABD koalisyonu rejimin bize yaptığı saldırılardan bizi kurtarmak için çabalamıyor da IŞİD'in ele geçirdiği küçük bölgeler için hava saldırısı düzenliyor? Biz şimdiye kadar IŞİD'e karşı çok şiddetli bir şekilde savaş yürütüyorduk ancak bundan sonra eğer biz ABD'yle ittifak içerisinde değilsek, IŞİD'le ateşkes içerisinde oluruz" ifadesini kullandı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?