banner39

banner35

ABD, Salih sonrası için endişeli

ABD'nin Sana büyükelçisi, Salih sonrası dönem için endişe duyduklarını söyledi

Ortadoğu 14.03.2011, 13:32 14.03.2011, 13:48
ABD, Salih sonrası için endişeli

Dünya Bülteni/ haber Merkezi

Yemen'de 32 yıllık Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yönetimine karşı gösteriler sürerken, ABD'nin bu ülkedeki büyükelçisi Salih sonrası dönem için endişeli olduklarını söyledi. 

Anadolu Ajansı'ndan haberine göre, ABD'nin Sana Büyükelçisi Gerald Feierstein, hükümete yakınlığıyla tanınan Yemen Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin ülkedeki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, ''Yemen'de dengeleri hala elinde tutan Salih'in açık bir alternatifi yok'' dedi.

Ülkede hassas bir denge politikası izleyen Salih'ten sonraki dönem için edişeli olduklarını ifade eden Feierstein, muhaliflerin olası yönetim değişikliğinden sonra iç karışıklığın önüne nasıl geçileceğine dair planlarının olmadığını savundu.

Feierstein, örneğin yeni bir parlamentoda ülkenin karmaşık aşiret yapısı ile diğer siyasi ve mezhepsel grupların hangi oranlarda temsil edileceğinin belirsiz olduğunu kaydetti.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Yemen'de 1,5 ay önce başlayan gösteriler, başkent Sana'nın yanı sıra Taiz ve Aden kentlerinde devam ediyor.

Sana'daki Devlet Üniversitesi önünde çadır kuran eylemcilere polisin dün biber gazı ve silahla müdahale etmesinden sonra, üniversite önünde sessizlik hakim oldu.

Ülkenin büyük kentlerinden Aden ve Taiz'de de protestocuların sokak aralarında güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldiği belirtiliyor. Taiz ve Aden'e kara yoluyla ulaşımı büyük ölçüde engelleyen hükümet güçleri, bu kentlerde büyük kalabalıkların toplanmasına izin vermiyor.

Yemen'de Şubat ayı başında başlayan Salih karşıtı protesto eylemlerinde polis ve askerlerin silahla karşılık vermesi sonucu şimdiye kadar 30'dan fazla kişi kaybetti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?