banner39

ABD Savunma Bakanı Carter, Barzani ile görüştü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ı kabul etti.

Ortadoğu 24.07.2015, 17:24 24.07.2015, 17:24
ABD Savunma Bakanı Carter, Barzani ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ı kabul etti.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre Barzani ile Carter, görüşmede, "terör örgütü DAEŞ'e karşı yürütülen uyumlu mücadele, Peşmerge güçlerinin ihtiyaç duyduğu silahların temini, Irak ve Suriye'de terörle mücadele ve Musul'u kurtarma operasyonunu" ele aldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Carter, Erbil'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ABD ordusu ile Peşmerge güçleri arasındaki uyumlu işbirliği nedeniyle Barzani'ye teşekkür etti. İki taraf arasındaki "uyumlu işbirliğinin örnek teşkil edecek bir başarı" olduğunu belirten Carter, "Peşmergenin cesareti ve kahramanlığını hayretle takip ediyoruz. Teröristler karşısında elde ettiği zaferler takdire şayandır" ifadelerini kullandı.

ABD'nin, Peşmerge güçlerine silah temin etmeye ve terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadelede IKBY ile uyum içinde kalmaya devam edeceğini vurgulayan Carter, "ABD ile Kürdistan bölgesi arasında büyük bir ortaklık var. Bu ortaklık, Ortadoğu'da barışın kalıcı hale gelmesi ve istikrarın sağlanması için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Barzani de, IKBY'ye yardımlarından dolayı ABD hükümeti ve halkına teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Ortak çalışmayla büyük kazanımlar elde ettik. Peşmerge güçleri ile ABD ordusu arasındaki uyum, çok yerinde ve isabetli olmuştur. Operasyonlarda sivil halka hiçbir zarar verilmemiştir. Peşmerge güçleri, tüm özgür dünya adına terörizme karşı mücadele veriyor. Bu bizim için gurur kaynağıdır. Ancak terörle mücadele sadece bir tarafın savaşı değildir. Bütün tarafların savaşıdır. Ortak mücadele ile terörizme karşı büyük başarılar elde edebiliriz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?