ABD Savunma Bakanı İncirlik'te...

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, İncirlik Hava Üssü'ne geldi. Carter'ın Suriye ve Irak'ta devam eden hava saldırıları konusunda brifing almaya geldiği belirtiliyor

Ortadoğu 15.12.2015, 10:49 15.12.2015, 10:55
ABD Savunma Bakanı İncirlik'te...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Carter’ın, IŞİD'e yönelik hava operasyonları kapsamında koalisyon güçlerinin varlığını giderek artırdığı İncirlik Hava Üssü’ne geldi. ABD’li bakanın ziyaretinin amacının ABD’ li askerlere moral ziyareti olduğu bildirildi.

Saat 09.30’da İncirlik Üssü’ne özel uçakla gelen Savunma Bakanı Ashton Carter, Adana Valisi Mustafa Büyük, ABD’li ve Türk askeri yetkililer tarafından karşılandı. Bakan Carter, önce ABD’lilere ait bir hangara girip inceleme yaptı ve ilgili askerlerden bilgi aldı. Bakan Carter, ardından Suriye ve Irak’taki terör örgütü IŞİD’e karşı bir hava operasyonu yürüten ABD’li askerlere moral konuşması yaptı.

Gazetecilerin de sorularını cevaplayan Bakan Ashton Carter’in ziyaret amacı ’moral’ olarak açıklansa da ABD ile Türk Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyon güçlerine destek veren Alman Ordusu’na ait keşif uçaklarının da kullandığı İncirlik Üssü’ndeki yetkililerden operasyonun son durumu hakkında brifing alacağı belirtildi.

Üst düzey ziyaretlerin sıklaştığı üste, son olarak dün, ABD, Türkiye, İspanya ve Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlileri bir araya gelerek, uçuş ve yer güvenliği toplantısı yaptılar. ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Paul J. Selva da, geçen haftalarda "İçsel Çözüm" operasyonu kapsamında İncirlik Hava Üssü'nde ABD'nin 39'uncu Taktik Grup Komutanlığı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu. Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırıları nedeniyle Fransa'nın IŞİD ile mücadelede yardımını istediği Almanya, Suriye'deki uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla bölgeye bin 200 asker, bir fırkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderme kararı almıştı.

Almanya'nın Schleswig Holstein eyaletindeki Jagel Üssü'nden yola çıkan iki Tornado keşif uçağı ile askeri personeli taşıyan yolcu uçağı geçen hafta İncirlik Üssü'ne inmişti. Almanya’nın, önümüzdeki günlerde İncirlik'e dört Tornado keşif uçağı daha göndermesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?