banner15

ABD: Suriye kentlerini kurtarma amacımız yok

ABD'li yetkili Suriye'de kentleri kurtarma amacımız yok, Irak bizim için daha stratejik, çünkü hükümetiyle ilişkimiz var dedi

ABD: Suriye kentlerini kurtarma amacımız yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li bir yetkili Suriye'nin Kobani kentinin büyük ihtimalle IŞİD'in eline geçeceğini söyledi. Aynı yetkili, ABD'nin ise bunu o kadar da mesele etmediğini özellikle vurguladı. CNN'in ismini açıklamadığı yetkiliye göre, ABD'nin Suriye'deki kentleri kurtarma gibi bir hedefi yok.

İsmi belirtilmeyen ABD'li yetkili, Kobani'nin düşmesi durumunda Türkiye-Suriye sınırındaki yaklaşık 100 kilometrelik bir şeridin Suriye tarafındaki kontrolünün IŞİD'e geçeceğini söyledi. Ancak ABD'nin birinci dereceden bununla ilgilenmediğini de ekledi.

Yetkili, ABD'nin IŞİD'in ele geçirdiği kentleri geri almaktan ziyade, IŞİD'in yönetim kadrosuna ulaşmak istediğini ve IŞİD'in ele geçirdiği petrol rafinerilerini tekrar almak istediğini ifade etti. ABD'li yetkili bu rafinerilerin özellikle Irak'taki rafineriler olduğunu kaydediyor.

ABD'nin asıl hedefinin Irak'taki rafinerilerin ve stratejik bölgelerin ele geçirilmesinin nedeni olarak ABD ile Irak hükümeti arasında var olan stratejik ilişki gösteriliyor.

PSAKİ: KOBANİ'NİN DÜŞMESİNİ İSTEMEYİZ AMA ÖNCELİĞİMİZ RAFİNERİLER

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Türk liderlerin Kobani'nin IŞİD'in eline düşmesine izin vermeyecekleri sözlerinin hatırlatılıp, "ABD'nin stratejik amacının da bu olup olmadığına" yönelik soru üzerine, "Kimse Kobani'nin düşmesini istemez ama bizim öncelikli hedefimiz IŞİD'in bir güvenli bölgeye sahip olmasını önlemek" dedi. Psaki, bu noktada öncelikli odaklarının, hava saldırılarını yapıldığı yerlerde petrol rafinerileri gibi yerlerin kontrolünü sağlamak olduğunu ifade etti.

ABD yönetiminin, Bağdat'ın düşmesine izin verip vermeyeceğine yönelik soru üzerine Psaki, "(Bağdat'ı) savunmak için mümkün olan her şeyi yapacağımızı açıkça belirtmiştik" diye konuştu.

Psaki, Bağdat ile Kobani'ye yönelik farklı bakış sergilemelerine yönelik sorular üzerine, ABD olarak daha önce belirttikleri önceliklerine dikkati çekti.

DEMPSEY: KORKARIM Kİ KOBANİ DÜŞECEK

ABD Genelkurmay Başkanı Martin E. Dempsey, IŞİD gruplarının kentin dışına yüklendiğini belirterek, Kobani’deki gelişmelerle ilgili Türk mevkidaşı ile konuştuğunu söyledi.

Türkiye’nin sınırın kendi tarafına IŞİD’in geçişini önlemek için güç yerleştirdiğini belirten Dempsey, “IŞİD bunu yapmayacak kadar akıllıdır” dedi. Martin Dempsey, IŞİD’in kısa sürede Suriye’deki Kürt şehri Kobani’yi alabileceğini söyledi, “Korkarım ki Kobani düşecek” diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı, IŞİD’in Kobani’yi Kürtlerden alması halinde Suriye’nin kuzey sınırının büyük bölümünü kontrol edeceğini kaydetti. ABD’nin, IŞİD güçlerini Kobani’den püskürtmek için hava saldırısı düzenlediğini belirten Dempsey, yaptıkları saldırıların sınırlı etkisinin olduğunu vurguladı. Dempsey, “IŞİD, düşmanını öğreniyor ve nasıl manevra yapılacağını ve nüfusu nasıl kullanacağını ve gizleneceğini biliyor” dedi.

IŞİD gruplarını havadan vurmanın gittikçe güç hale geldiğini belirten Dempsey, şunları söyledi:
“Elektronik aletleri kullanma konusunda daha da akıllanıyorlar. Daha önce yaptıkları gibi bayrak sallamıyorlar, büyük konvoylar halinde hareket etmiyorlar. Görünür ve tanımlanabilir karargahlar kurmuyorlar.” Dempsey, Kobani sakinlerinin büyük bölümünün Türkiye geçtiği belirterek, kentin düşmesi halinde IŞİD’in ‘korkunç zulümler’ yapacağından şüphesi olmadığnı söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 10:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35