banner39

ABD üssünden IŞİD radyosu iddiası

Taliban karşıtı Afgan siyasetçi Gül Mücahid, IŞİD'in Afganistan'da yayın yapan radyosuna ABD üssünden destek verildiğini iddia etti.

Ortadoğu 31.12.2015, 11:34 31.12.2015, 12:41
ABD üssünden IŞİD radyosu iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da yayın yapan IŞİD'e ait  'Hilafetin Sesi' radyosuna  ABD'nin destek verdiği yönündeki iddialar büyüyor. Daha önce Taliban'ın dile getirdiği ve kendilerinin bile sahip olamadığı böyle kapsamlı bir radyonun ABD üssünden yayın yaptığı iddialarına, Afgan siyasetçi de katıldı.

Taliban karşıtı Gül Mücahid de  Mecliste yaptığı açıklamada, IŞİD'in radyosunun Nangarhar'da yabancılara ait bir askeri üsten yayın yaptığını savundu. Kabil milletvekili Mücahid, Hilafetin Sesi adlı radyonun Nangarhar'daki yabancı askerlere ait bir kamptan yayın yaptığını söyledi ama yabancı kampın kimlere ait olduğunu söylemedi. Nangarhar'da sadece Amerikalıların bir askeri üssü bulunuyor.

Taliban'dan da geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, IŞİD'in ABD ve NATO tarafından Afganistan'da desteklendiği belirtilmiş ve kendilerin bile sahip olamadığı radyoya nasıl oluyor da bölgede yeni kurulan IŞİD'in sahip olduğu sorulmuştu. 

Afganistan İletişim ve Teknoloji Bakanlığı, IŞİD'in ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinde bir radyo kurduğunu, FM bandında yayın yaptığını açıklamıştı. Bakanlık sözcüsü Yasir Semim, IŞİD'in radyosunun, daha önce başka bir radyoya verilen frekans üzerinde yayın yaptığını da açıklamıştı.

Taliban daha önce Paktiya ve Helmand'da radyo kurmuş, ama söz konusu radyo şebekeleri, Afgan ve NATO güçleri tarafından bulunarak ortadan kaldırılmıştı. Bakanlık sözcüsü, IŞİD'in radyosunu niye ortadan kaldırılamadığı sorularına ise bu radyonun yayınını önlemek için gerekli teknolojiye sahip olmadıklarını ve yerini aradıkları cevabını vermişti.

Taliban, 20 Aralık'ta,  IŞİD radyosu ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu radyoyu, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın geçen 18 Aralıktaki Nangarhar üssüne gelişi ile ilişkilendirmiş ve iddiasını desteklemek için şu ayrıntıları paylaşmıştı:

"Savunma bakanının gelişinden birkaç gün önce “halife” isimli güçlü bir FM radyo yayını Nangarhar bölgesi genelinde yayına başladı. Uzmanlar bu radyonun yayın yapmasına yarayan cihazların Celalabad hava üssünde veya güvenli bir istihbarat binasında olduğunu düşünmekteler. Zira radyo her gün açılışından kapanışına kadar sadece cihadi doktrinlere ve Afgan halkının kahramanlıklarına saldırmakta ki bu durum da kanalın Kabil ile ABD yönetiminin istihbarat birimlerince kurulduğunun apaçık bir şekilde ispatlamaktadır"

Bir süre önce İngiliz gazetesi Daily Mirror’da yer alan bir başka haberde de, VandaSec isimli bir grup hackerın tüm IŞİD internet siteleri ve sosyal medya adresleri hakkında yaptıkları araştırmalar sonucunda, tüm bu site ve hesapların Suudi Arabistan’daymış gibi görünen aslında Londra’daki “Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı”ndan yönetildiği iddia edilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?