banner39

ABD ve İngiltere Yemen Büyükelçiliğini kapattı

ABD Yemen'deki büyükelçiliğini güvenlik gerekçesiyle bugünden itibaren kapattı, çalışanlarını ise Sana'dan tahliye etti, ingiltere de büyükelçilik çalışmalarını askıya aldı

Ortadoğu 11.02.2015, 08:02 11.02.2015, 09:57
ABD ve İngiltere Yemen Büyükelçiliğini kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Sana Büyükelçiliği'nin çalışmalarını askıya aldığı ve çalışanlarını başkent Sana'nın dışına çıkardığı bildirildi. İngiltere ise güvenlik gerekçesiyle büyükelçiliğini kapattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Yemen'deki istikrarsız durum göz önüne alarak, bir süreliğine büyükelçiliğin çalışmalarını askıya alıp, büyükelçilik çalışanlarını Sana dışına nakletme kararı aldı" ifadelerini kullandı. 

Ülkedeki siyasi dönüşümü sekteye uğratan, Yemen halkını ve diplomatik kesimleri tehdit eden şiddet olaylarının yeniden başlamasına neden olan tek taraflı eylemler sonucu söz konusu kararın alındığını belirten Psaki, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

"ABD, Yemen'in barışı, gelişimi ve birliği için çalışmaya devam eden Yemenlileri desteklemekte kararlıdır. Dışişleri Bakanlığı, durumlar düzeldiğinde Sana'ya dönüşümüzün seçeneklerini araştırıyor."

Psaki, ABD'nin Sana Büyükelçiliği ve elçilikteki diplomatların, Körfez İşbirliği Konseyi'nin girişimleri, ulusal diyalog konferansıyla BM Güvenlik Konseyi'nin kararları ve Yemen kanunlarıyla uyumlu olarak ülkedeki siyasi dönüşümü desteklemek amacıyla Yemenliler ve uluslararası toplumla iletişime devam edeceğini kaydetti.

ABD'nin, Yemen'deki büyükelçiliğini siyasi ve güvenlik sorunları nedeniyle kapatacağı iddia edilmişti.

İngiltere'nin Ortadoğu ülkelerinden sorumlu Bakanı Tobias Ellwood da, artan çatışmalar nedeniyle büyükelçilik çalışmalarını askıya aldığını açıkladı. Elçilik çalışanlarının tahliye edilip edilmediği konusunda ise bilgi verilmedi.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bu arada Beyda ilinde silahlı aşiret mensuplarıyla Husi Ensarullah Hareketi'ne bağlı gruplar arasında çıkan çatışmada 9 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, Beyda ilinin Rada ilçesinde Husiler ile aşiret üyleri arasındaki çatışmada 9 Husi öldü, 15'i yaralandı. Çatışmada ayrıca 6 Husinin aşiret üyleri tarafından alıkonulduğu ifade edildi. 

Ülkenin orta kesiminde yer alan Beyda vilayeti, Husilerin güneydeki kentlere girişi için ana kapılardan biri olma niteliği taşıyor.

Husiler, hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin istifasının ardından 6 Şubat Cuma ülkedeki siyasi geçiş sürecini belirleyecek bir manifesto açıklamıştı. Mevcut anayasanın yürürlükte kalacağı belirtilen manifestoda, 5 üyeli "Başkanlık Konseyi" ile 551 sandalyeli "Ulusal Geçiş Meclisi"nin kurulması öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?