'ABD ve Rusya Türkiye'ye üs vermeme konusunda anlaştı'

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde askeri danışman olarak görev yapan ABD’li diplomat Edward J. Stafford, yaptığı açıklamada ABD ve Rusya'nın Kuzey Suriye'de Türkiye'ye herhangi bir üs teklifinde bulunmama konusunda anlaştığını söyledi.

Ortadoğu 26.08.2019, 10:56
'ABD ve Rusya Türkiye'ye üs vermeme konusunda anlaştı'

ABD'li diplomatı, ABD ve Rusya'nın, kuzey Suriye’de Türkiye’ye üs teklif etmeme konusunda anlaştıklarını iddia etti.

Ankara’daki ABD Büyükelçiliğine askeri danışman olarak görev yapan ABD’li diplomat Edward J. Stafford, North-Press’e ABD’nin Türkiye’nin güvenli bölgeyle ilgili anlaşmasının şu anda fazla bir değişiklik getirmeyeceğini söyledi.

“Trump’ın Suriye’de kalma inadı, aşırılıkçılığın geri dönmemesi ve Erdoğan’ın siyasi çıkarlarını güvence altına almaması gerekçeleriyle askeri danışmanların tavsiyesinden geliyor. ABD tarafı, Erdoğan’ın kuzeye karşı askeri saldırı başlatmak istediğini biliyor. Stafford, Suriye’nin siyasi kazanım elde etmek için mümkün olduğunca çok Kürt öldürdüğünü söyledi. 

Stafford, YPG'yi Cerablus'un batısı gibi bölgelerden çekmek gibi Amerika'nın tavizlerinin yavaş yavaş olacağını belirtti. Doğu Suriye ile ABD destekli sivil ve askeri yönetim bölgelerinin değişmeyeceği taahhüdünde bulunduğunu ileri sürdü.

Stafford, İdlib’de yaşananların Washington’un Suriye’nin doğusundaki konumlarına bağlılığını güçlendirdiğini ve Rusya’nın, Rusya’nın emirleriyle hareket eden Suriye ordusunun Türkiye'nin 9. gözlem yerini kuşatmasıyla Türkiye ile anlaşmaya karar verdiğine inanıyor.

“Bu, Washington’a Erdoğan’a, Rusya’ya ve İran’a kadar uzanan muhalif güçlerin ellerine siyasi bir zafer vermemesi için daha fazla neden veriyor.” Dedi.

Stafford'a göre, bir sonraki aşama, aşağıdakiler dahil olmak üzere, siyasi kazanımları elde etme ilkelerini pragmatik olarak belirleyerek Erdoğan’ı her zamanki siyasal geleneğine getirecek:  Suriyeli mülteciler gerçekte neden olmasa da, Türk halkının büyük bir kısmı mülteci krizinin Türkiye ekonomisini bozduğu ve Türkler için istihdam olanaklarını tahrip ettiği konusunda ikna olmuş durumda.

Stanford, ABD’nin Rusya ile fikir birliğini, Suriye’nin kuzeyinde Erdoğan’a verimli bir zemin sağlamayacağına dair bir fikir birliği olarak görüyor.

Kaynak: https: npasyria.com

Yorumlar (1)
Misafir 4 yıl önce
Sanki; İran'dan Akdeniz'e giden yolda koridor oluşturmak ve burada kukla kürt devleti kurdurmak isteyen
ABD'nin her şeyine yön verenler, İsrail ve AB'nin gelişmiş ülkeleri değil. Her zaman deriz; İran,Türkiye ve Rusya birlikte hareket etmek durumundadırlar. Bunu başka bir alternatifi yok.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?