banner15

ABD yapımı misket bombaları Yemenli sivilleri vuruyor

Yemen iç savaşı müzakerelere rağmen sürüyor. 2015'ten bu yana çok sayıda grup arasında devam eden savaşta Yemenli siviller misket bombalarının hedefi oluyor.

ABD yapımı misket bombaları Yemenli sivilleri vuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de iç savaşın en büyük acısını siviller çekmeye devam ediyor. Yemenli kaynaklar Suudi Arabistan'ın savaş uçaklarının misket bombalarıyla ekmek fırınını vurmasıyla 15 yaşında bir çocuğun öldüğünü duyurdu.

Washington Post'un haberine göre, Yemen'de Suudi Arabistan'ın sık sık sivil bölgeleri vurması tüm dünyanın tepkisine yol açıyordu. Son misket bombalı saldırıyla Suudi Arabistan'ın savaş suçları yeniden gündeme getirildi. Bu ülkeye milyar dolarlarca silah satan ABD ve İngiltere'nin ise saldırılara tepkisiz kalması Batı medyasında tartışılıyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest konuyla ilgili yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'ın Yemen'deki saldırılarına destek vererek, "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon önemli bir müttefikimizdir" açıklamasında bulundu.

İnsan hakları örgütlerinin ise Suudi Arabistan'a silah satmaya devam eden ABD'li yetkililere uyarıları sürüyor. Çok sayıda insan hakları örgütü geçtiğimiz aylarda ABD'nin Yemen'de savaş suçu işleyen Suudi Arabistan'a silah satışını sürdürerek uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 20:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35