banner39

ABD, Yemen'de darbeci Husilerle görüşüyor

ABD'li yetkililer Yemen'de hükümetin düşmesine ve cumhurbaşkanının istifasına neden olan Husilerle görüştüğünü açıkladı

Ortadoğu 28.01.2015, 14:00 28.01.2015, 14:00
ABD, Yemen'de darbeci Husilerle görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Yemen’de Husilerle görüşüldüğünü açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü; “Amerikalı yetkililer Yemen’deki siyasi kargaşa nedeniyle ülkedeki bütün gruplarla temas halindeler” dedi.

Husilerle Amerikalıların görüşmesi konusunda ise sözcü “Olayların tarafı olan Husiler’in görüşlerini ifade etmek amacıyla uluslararası toplumla görüşmesi Kabul edilebilir bir gerekçedir” diye konuştu.

Husiler ve Amerikalı yetkiler arasında ile El Kaide konusunda bilgi alış verişi yapılıp yapılmadığı şeklindeki soruya ise Sözcü; “Husiler ile karşılıklı bilgi alışverişi konusunda bir mekanizma bulunmamaktadır” şeklinde cevap verdi.

Yemen’de geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdurabbuh Mansur ve hükümetinin istifa etmesinin ardından ülke yeni siyasi bir kargaşaya doğru sürüklenmişti.

Husiler son iki aydan bu yana Amerikan uçakları ve kabilelerin desteği ile Beyda Vilayeti’nde El Kaide örgütüne karşı savaş başlatmıştı.

NE HÜKÜMET VE CUMHURBAŞKANI VAR

Geçen perşembe günü Cumurbaşkanı Hadi, Halid Behah hükümetinin istifasının ardından Husilerin baskı ve müdahaleleri gerekçesiyle istifa etmişti. Şu anda ülkede cumhurbaşkanı ve hükümet bulunmuyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?