banner39

ABD, Yemen'deki El Kaide operasonlarını durdurdu

Yemen'de Husiler'in ilerleyişinden dolayı El Kaide'ye düzenlediği operasyonları geçici olarak askıya alan ABD, Yemen'de hareket etmek için bekle gör politikası izleyeceklerini açıkladı

Ortadoğu 24.01.2015, 13:39 24.01.2015, 13:39
ABD, Yemen'deki El Kaide operasonlarını durdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pentagon Sözcüsü John Kirby, basın toplantısında, El Kaide'ye düzenlenen İHA saldırıları konusunda yeni kararlar almadan önce Yemen'de "bekle gör" politikası izlediklerini söyledi. ABD'nin Yemen'de El Kaide hedeflerine yönelik yürüttüğü hava saldırılarını askıya aldığı bildiriliyor. 

El Kaide'ye düzenlenen operasyonlar konusunda ev sahibi ülkelerin istekli olması halinde işbirliğinin çok daha etkili olduğunu belirten Kirby, bir soru üzerine, Yemen'deki durumun ABD ile El Kaide konusunda işbirliğinin şu anda reddedildiği anlamına gelmediğini ama gelişmeleri izlediklerini bildirdi.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı.

Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, önceki gün anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi konularında anlaşma sağlanmıştı. Ancak, Husiler'in geri çekilmeme gibi bazı şartları yerine getirmemesinin ardından Hadi, istifasını açıklamıştı.

Bazı siyasi partiler Hadi'nin kararından vazgeçmesi yönünde girişim başlatmış, Meclis Başkanı Yahya Ali er-Rai de Hadi'nin istifasını reddederek, meclisi olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

PSAKİ: YEMEN'İ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Husiler Yemen'de meşru seçmen ve devlet işlerine katılma hakları var. Onları, barışçıl geçiş sürecinin parçası olmaya çağırıyoruz. Bu noktada onların şiddet kullanımını kınıyoruz ve imzalayıcısı oldukları anlaşmalara uymamalarından kaygı duyuyoruz" dedi.

Psaki, günlük basın toplantısında, Hadi'nin istifasının kabul edilmesi halinde ülkenin anayasası uyarınca, 60 günde seçimler belirlenene kadar Meclis Başkanı'nın Cumhurbaşkanlığı görevini sürdüreceğini, Hadi'nin istifasının kabul edilmemesi halinde ise Hadi'nin 90 gün daha görevini sürdüreceğini anlattı.

Yemen'deki tüm siyasi liderlerle temas halinde olduklarını ve onların siyasi dönüşümün nasıl olması gerektiği yönündeki görüşlerini dinlediklerini belirten Psaki, siyasi liderlere, son günlerdeki şiddetin devam etmesine karşı olduklarını ifade ettiklerini ve liderlerden, bir sonraki adımlar için anayasayı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) girişimi şartlarını dikkate almalarını beklediklerini aktardıklarını dile getirdi.

Psaki, Hadi'nin istifasına dair süreç belli olana kadar Cumhurbaşkanı kalmayı sürdürdüğünü kaydederek, "Sahadaki durum çok akışkan, olayları yakından izliyoruz" dedi.

HUSİLER MEŞRU SEÇMEN

Hadi'nin kalıp kalmamasına yönelik bir tercihlerinin olup olmadığının sorulması üzerine Psaki, böyle bir yorumda bulanamayacaklarını, şu anda şiddetin azaltılması ve anayasa ile BMGK kararları ve KİK girişimine uyulmasına odaklandıklarını ifade etti.

Psaki, bir soru üzerine, Husiler'in ABD'yi ve Amerikan personelini hedef almadıklarını açıkladıklarını ve onların buna uymasını beklediklerini bildirdi. Husilerin Yemen'de "meşru seçmen olduğunu ve devlet işlerine katılma hakları bulunduğunu" sözlerine ekleyen Psaki, "Onları, barışçıl geçiş sürecinin parçası olmaya çağırıyoruz. Bu noktada onların şiddet kullanımını kınıyoruz ve imzalayıcısı oldukları anlaşmalara uymamalarından kaygı duyuyoruz" diye konuştu. Psaki, ayrıca, ABD olarak Yemen'in birliğini desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.

"TERÖRLE MÜCADELE" İŞBİRLİĞİNİN DEVAMINI UMUYORUZ

Psaki, Husilerle El Kaide ile mücadelede işbirliği olup olamayacağına yönelik soru üzerine, bu konunun önceliklerinden biri olduğunu anımsatarak, iki tarafında El Kaide noktasında ortak kaygıları bulunduğunu hatırlattı. Dünkü açıklamasında "Terörle mücadele çabaları devam ediyor" diyen Psaki, bugün "Bunun (terörle mücadelede işbirliğinin) devam etmesini umuyoruz" ifadesini kullandı.

Psaki, şu aşamada kaygılarının bulunmadığını bildirdi. Öte yandan, dünkü gelişmelerin ardından ABD, Yemen'deki büyükelçiliği personel sayısını azalttı. Ancak, büyükelçilik açık kalmayı sürdürecek.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?