banner15

ABD yönetiminden 'YPG'ye silah verelim' çalışması

ABD yönetimi, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye içinde uçaksavar, tanksavar gibi roketlerin de bulunduğu daha çok silahın doğrudan verilmesi üzerinde çalışıyor

ABD yönetiminden 'YPG'ye silah verelim' çalışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li yetkililer, Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan eden PKK'nın Suriye kolu PYD'ye daha fazla ve doğrudan askeri yardım yapmayı hedefliyor.

New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama Milli Güvenlik Kurulu'na verdiği talimatta IŞİD'le mücadelenin hızlanmasını ve PYD'ye daha fazla silah verilmesini istediği öne sürülüyor. Başkanlık süresi dolmadan önce Rakka'nın IŞİD'den geri alınmasını isteyen Obama'nın direktifleri, son zamanlarda gerilen Türkiye ile ABD arasındaki tansiyonu yeniden yükseltebilir.

Gazeteye göre, Türkiye ile ilişkilerin dengelenmeye çalışılmasına rağmen böyle bir talimatın verilmesi kritik bir döneme işaret ediyor. ABD'li kaynaklarsa, planın henüz üst düzeyde tartışılmadığına vurgu yapıyor.

Pentagon'un Merkez Komutanlığı'ndan sızan bilgilere göre, PYD'ye hafif silahların yanında, tanksavar ve uçaksavar gibi ağır silahlar da verilecek.

Beyaz Saray yetkilileri, ABD medyasına sızan bilgilerle ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

NİSAN AYINDA DA SİLAH YARDIMI YAPMIŞLARDI

ABD helikopterleri Rümeylan'daki Amerikan üssüne inerek, örgütün konvoy halinde gelen araçlarına askeri nitelikli büyük kargolar yüklemişti.

KOBANİ'YE KURULAN ASKERİ ÜSSE KARGO UÇAKLARI İNDİ

Amerika Birleşik Devletleri, PYD'nin kontrolü altında bulunan Kobani şehrinin güneyine kurduğu askeri üssü kullanmaya başlamıştı. Pazar günü, iki ABD kargo uçağı bugün üsse askeri malzemeler indirdiği de belirtilmişti.

ABD BÜYÜKELÇİSİ İTİRAF ETMİŞTİ

ABD Büyükelçisi John Bass, "PKK dahil bazı terörist gruplarla ilgili gelişmeleri paylaşıyoruz. Birkaç ay önce Türkiye, ABD yapımı silahlar bulunduğuna dair bizimle bir bilgi paylaştı, Biz de bunun Irak Ordusu'na verdiğimiz silahlardan olduğunu doğruladık. Bu, PKK'ya karşı meşru mücadelelerinde Türk hükümeti için çok faydalı bir bilgi oldu" demişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rfk
Rfk - 3 yıl Önce

ABD Başkanı Michael Obama Kim. ABD de Seçim yapıldı da Michael Obama mı kazandı?

banner39

banner36

banner37

banner35