ABD'de demokratların ilk ön seçim sonucu belirsiz

ABD'de başkanlık yarışı için Iowa'daki ön seçimlerde Cumhuriyetçi adaylar arasındaki ilk seçimi yüzde 28 oyla Cruz kazandı. Ancak demokratlar arasındaki seçimde Hillary Clinton'ın ekibi yüzde 0.2'lik farkla kazandıklarını açıklasa da Bernie Sanders'ı oyların yeniden sayımı için itiraz etti

Ortadoğu 02.02.2016, 14:34 02.02.2016, 15:23
ABD'de demokratların ilk ön seçim sonucu belirsiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de 8 Kasım’daki başkanlık seçimi için aday adayları arasındaki ilk ön seçimde sonuçlara itiraz geldi.

Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için yarışan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Vermont Senatörü Bernie Sanders arasındaki mücadele adeta nefes kesti.

Uzun süre iki rakibin oy oranları yüzde 50-yüzde 50 şeklinde berabere devam etti. Gecenin ilerleyen vakitlerinde ortaya çıkan tabloda ise her iki aday, sadece bindelik fark ile birbirinden ayrıldı. Son raporlanan sonuçlara göre Clinton'ın yüzde 49.9, Sanders'ın ise yüzde 49.6 oy aldığı belirtiliyordu. Ancak Clinton'ın seçim kampanyasını yürüten ekip ve MSNBC kanalı, Clinton'ın kazandığını duyurdu.

Oyların yüzde 99'u sayılırken Clinton'ın yüzde 49.8, Sanders'ın da yüzde 49.6 oranında oy topladığı belirtildi.

Öte yandan Sanders, Clinton’la arasında sadece yüzde 0.2'lik bir fark olması nedeniyle itiraz etti ve oyların yeniden sayılmasını istedi. Sanders, "Gerçekten ne olduğunu bilmiyorum. Sadece bazı bölgelerden hala haber almadık. Umuyorum ki oy sayımı dürüst şekilde yapılır" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?