banner15

ABD'den 'Halep' açıklaması

Kirby, "Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık" dedi

ABD'den 'Halep' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, sivillerin Halep’ten çıkartılması konusunda henüz bir anlaşmaya varılamamasına ilişkin, "Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık." dedi.

Kirby, günlük basın toplantısında, Halep’te sivillere yönelik saldırılara ilişkin soruları cevapladı.

Hafta sonunda Birleşmiş Milletler, ABD ve Rusya yetkililerinin bir araya gelerek Halep’te ateşkesin sağlanması için görüştüğünü belirten Kirby, görüşmede bir anlaşmaya varılmadığını kaydetti.

Kirby, ABD tarafından sunulan ateşkes teklifine karşı Rusya’nın bölgeden sivillerin uzaklaştırılmasının birkaç günlüğüne ertelemek istediğini belirterek, “Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık.” dedi.

ABD ve Rusya arasında Halep’e ilişkin geçen diyaloğu aktaran Kirby, “Rusya, ABD’nin Halep'te acilen ateşkes sağlanması yönündeki teklifini kabul etmek yerine, bize ateşkesin birkaç güne sağlanamayacağını söyledi. Yani, rejimin ve destekçilerinin saldırıları anlaşma sağlanıncaya kadar devam edecek.” ifadesini kullandı.

Kirby, Halep’te sivillerin hedef alınmaya devam edildiğine dikkati çekerek, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

“PALMİRA’NIN DEAŞ’İN ELİNE GEÇTİĞİ YÖNÜNDEKİ HABERLERİ DOĞRULAYAMAM”

Ayrica Kirby, bir soru üzerine Suriye'de DEAŞ’ın Palmira'yı (Tedmur) günler süren yığınak ve saldırılarına Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin göz yumması nedeniyle yeniden ele geçirilmesine ilişkin konuştu.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Palmira’nın DEAŞ tarafından ele geçirildiği yönünde çok sayıda haber aldıklarını belirten Kirby, Palmira’nın DEAŞ’in eline geçtiği yönündeki haberleri doğrulayamam. Saldırıların devam ettiğini biliyoruz.” dedi.

“SURİYE’YE HAVA SAVUNMA FÜZELERİNİN GİRMESİNE KARŞIYIZ"

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili hava savunma füzelerinin Suriye’de “muhaliflere” verileceği yönündeki tartışmaya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını cevapladı.

ABD Savunma Bakanlığının bütçe tasarısı, belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere "taşınabilir hava savunma füzeleri" (MANPAD) verilmesinin önünü açtığının hatırlatılması üzerine yetkili, Suriye’ye bu tip silahların girişini istemediklerini söyledi.

Yetkili, “ABD’nin Suriye’ye silah girmesi konusunda bir pozisyonu var ve bu henüz değişmedi. Herhangi bir silahın Suriye’ye girmesini istemiyoruz.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 09:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48