banner39

ABD'den İdlib'de hava saldırısı; 11 ölü

ABD, düzenlediği saldırıda El Kaide liderlerinden biri olduğu iddia edilen Ebu Hani el Mısri'nin de aralarında bulunduğu 11 örgüt mensubunun öldürüldüğünü açıkladı

Ortadoğu 09.02.2017, 08:27 09.02.2017, 08:27
ABD'den İdlib'de hava saldırısı; 11 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD savaş uçaklarının İdlib'de El Kaide'ye ait olduğu iddia edilen binaya düzenlediği saldırıda, 11 örgüt mensubunun öldürüldüğü bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis tarafından yapılan yazılı açıklamada, 3 ve 4 Şubat'ta El Kaide'nin toplantı merkezi olduğu iddia edilen bir binaya iki hava saldırısı düzenlendiği ifade edildi.

Açıklamada, saldırılarda El Kaide liderlerinden olduğu iddia edilen Ebu Hani el-Mısri'nin de aralarında bulunduğu 11 örgüt mensubunun öldürüldüğü kaydedildi. El Mısri'nin Ayman el-Zewahiri ve Usame Bin Ladin gibi El Kaide liderleri ile ilişkisi bulunduğu iddia edildi.

Davis, açıklamada, "El Mısri, binlerce teröristi yetiştirip, eğitip dünyanın çeşitli bölgelerine gönderdiği Afganistan'da 1980 ve 90'larda birçok El Kaide kampının inşası, işletilmesinde rol aldı. O ayrıca ilk intihar bombacısı kullanan Sünni grup olan Mısır İslami Cihad’ın kurucularındandı." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?