banner39

ABD'den İran'a ikinci darbe: Uçak satışları da yasaklandı

İran ve Amerikalı uçak firması Boeing arasında imzalanan dev anlaşmadan aylar sonra, ABD Temsilciler Meclisi’nde İran’a uçak satışını yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi. Geçtiğimiz gün İran'a enerji alanında yaptırımları uzatan Amerika'nın İran'a ikinci darbesi olarak görülüyor.

Ortadoğu 18.11.2016, 14:48 18.11.2016, 15:03
ABD'den İran'a ikinci darbe: Uçak satışları da yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tahran yönetimi ve Boeing arasındaki dev anlaşma 100 yolcu uçağını kapsayan anlaşmaya ABD Kongresi'nden veto geldi. Kongresi, İran'a sivil uçakların satışını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

ABD'li kaynakların haberine göre, Temsilciler Meclisi'nde, ABD'nin İran'a sivil uçak satışının önünü kesmeye yönelik tasarı 174'e karşı 243 oyla kabul edildi.

Cumhuriyetçi Parti Michigan milletvekili Bill Huizenga'nın sponsor olduğu H.R. 5711 numaralı tasarı, İran'a yolcu uçaklarının ihracatıyla bağlantılı ABD'nin finansal işlemlerini yasaklıyor. Aynı zamanda tasarı ABD yönetiminin, İran ile nükleer anlaşma kapsamında, Tahran'a daha önce yolcu uçağı satışına onay verdiği yetkiyi de hükümsüz kılıyor.

Tasarının yasalaşabilmesi için Kongre'nin Senato kanadında da kabul edilmesi ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor ancak Beyaz Saray yönetimi, daha önce böyle bir tasarıyı veto edeceğini bildirmişti.

ABD Hazine Bakanlığı, geçen eylül ayında, Airbus firmasının Tahran'a 17 sivil uçak satışına onay verildiğini duyurmuştu. İran Hava Yolları da Amerikan uçak üreticisi Boeing ile 737 ve 777 serisi yolcu uçakları alınmasına ilişkin geçen haziran ayında anlaşma imzalandığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?