banner15

ABD'den IŞİD'in infazcısına operasyon

ABD Rakka'da IŞİD'in infaz videolarında yer alan John'a yönelik bir operasyon düzenledi, John'un öldüğü belirtiliyor

ABD'den IŞİD'in infazcısına operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD güçlerinin IŞİD'in infaz videolarında görülen “IŞİD’çi John" lakaplı Muhammed Emwazi'yi hedef alan bir hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, yaptığı yazılı açıklamada, operasyonun dün Suriye'nin Rakka kentinde düzenlendiği bilgisini verdi.

Cook, şu anda operasyonun sonuçlarını değerlendirdiklerini ve uygun olduğunda ilave bilgi vereceklerini belirtti.

Cook, İngiliz vatandaşı Emwazi'nin, Amerikalı gazeteciler Steven Sotloff ve James Foley, Amerikalı yardım çalışanı Abdulrahman Kassig, İngiliz yardım çalışanları David Haines ve Alan Henning, Japon gazeteci Kenji Goto ve diğer bazı rehinelerin infaz videolarında göründüğünü de hatırlattı.

BBC: BÜYÜK İHTİMALLE ÖLDÜ

IŞİD'in infaz videolarında görülen "Cihatçı John" lakaplı Muhammed Emwazi'nin ABD'nin Suriye'de düzenlediği hava saldırısında büyük ihtimalle vurulmuş olduğu bildirildi. 

BBC haberinde, ABD'li üst düzey bir askeri kaynağın açıklamalarına yer vererek, Suriye'nin Rakka kenti yakınlarında IŞİD unsurlarının hedef alındığı hava saldırılarında Emwazi'nin de büyük ihtimalle vurulmuş olduğunu belirtti. Haberde bir ABD'li yetkilinin, Emwazi'nin "bir süre boyunca dikkatlice izlendiğini" söylediği aktarıldı.

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada da "ABD'nin Muhammed Emwazi'ye yönelik hava saldırısı açıklamasından haberdarız. ABD gibi biz de bu konuda şu aşamada bir yorumda bulunmuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook yaptığı yazılı açıklamada, ABD güçlerinin DAEŞ'in infaz videolarında görülen  Emwazi'yi hedef alan bir hava saldırısı düzenlediği bildirmiş, şu anda operasyonun sonuçlarını değerlendirdiklerini ve uygun olduğunda ilave bilgi vereceklerini söylemişti.

İNFAZ VİDEOLARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Emwazi, ilk kez geçen yıl ağustos ayında Amerikalı gazeteci James Foley'nin infaz edildiği videoda görülmüş, İngiliz aksanıyla dikkati çekmişti. Emwazi'nin daha sonra bir diğer Amerikalı gazeteci Steven Sotloff, İngiliz yardım görevlisi David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve Amerikalı yardım görevlisi Abdul-Rahman Kassig'in infaz videolarında da görülmüştü.

1988 yılında Kuveyt'te doğan Emwazi, 1994 yılında İngiltere'ye taşındı ve ailesiyle Londra'nın batısında büyüdü. Emwazi, 2009 yılında Londra'daki Westminister Üniversitesi'nin bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra iki arkadaşıyla safari turu yapmak üzere Tanzanya'ya gitti. Ancak Tanzanya'ya girişine izin verilmemesi üzerine Hollanda'ya gönderilen Emwazi, burada İngiliz istihbarat yetkilileri tarafından terör örgütü Eş-Şebab'ın bulunduğu Somali'ye geçmeye çalışmakla suçlandı ve sorgulandı.

Muhammed Emwazi'nin Suriye'ye yaklaşık dört yıl önce gittiği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35