banner39

ABD'den İsrail'e barış için silah!

ABD seçim dönemini rahat bir şekilde geçirebilmek için, İsrail'e İran'a karşı savaş başlatmaması karşılığında silah teklif etmiş.

Ortadoğu 09.03.2012, 11:55 09.03.2012, 11:55
ABD'den İsrail'e barış için silah!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail medyasında çıkan haberlere göre ABD, seçim dönemini sakin bir şekilde geçirmek için modern silahlar vererek İsrail'in bu sene İran'ı vurmaktan vazgeçmesini istemiş. 'Maariv' gazetesinin verdiği bilgiye göre bu yıl İsrail'e İran nükleer tesislerine hava saldırısı yapmaması karşılığında modern silahlar gönderecek. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Amerika gezisi sırasında ABD Başkanı Obama, sığınakları delebilen roketlerle, yakıt ikmali yapımında kullanılan uçaklar vaad etmiş.

Bu modern silahlara karşılık İsrail, İran nükleer tesislerine yapacağı hava saldırılarını 2013'ün Kasım ayına, yani ABD seçimlerinden sonrasına erteleyecek. Maariv gazetesine göre İsrail, ABD'den vaad edilen silahlarla daha fazla zaman kazanabilecek ve İran'ın nükleer tesislerini yer altı sığınaklarına taşıması halinde yine vurabileceği sığınak delici füzeler alacak.

Salı günü BM'nin veto hakkına sahip beş ülkesi Çin, Fransa, İngiltere, Rusya ve ABD tarafından Tahran'a yeniden görüşmelere başlanması teklifi yapıldı. İran bu teklife karşı, görüşmelerde tekrar nükleerden vazgeçme baskısı yapılırsa başarısız olacağı uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?