banner39

ABD'den Körfez ülkelerine İran koruması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Körfez ülkelerine İran'a karşı daha fazla koruma kapsamında daha fazla silah ve istihbarat sözü verdi

Ortadoğu 05.08.2015, 10:10 05.08.2015, 10:10
ABD'den Körfez ülkelerine İran koruması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmadan sonra Körfez ülkelerindeki mevkidaşlarıyla ilk kez bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, anlaşmanın bölge istikrarı ve güvenliğine katkı sağlayacağı konusunda hemfikir olduklarını açıkladı. Kerry, Körfez devletlerine silah satışları ve istihbarat paylaşımını artırma sözü verdi.

Kahire'den Doha'ya geçen Kerry burada da Körfez ülkeleri dışişleri bakanlarıyla görüştü. Toplantının ardından Kerry ve Katarlı mevkidaşı Halid Atiyye basın açıklaması yaptı. Mevkidaşlarına İran'la yapılan nükleer anlaşmayı anlatan Kerry, İran'ın "istikrarı hedef alan faaliyetlerine karşı" bölgeye daha fazla silah ve istihbarat sağlama sözü verdi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin dışişleri bakanları, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Katar'da bir araya geldi. Toplantının ana gündem maddesi, İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan anlaşma ve bu anlaşmanın bölgedeki siyasi dengeler bakımından sonuçlarıydı. Ayrıca Suriye ve Yemen'de devam eden çatışmalar da zirvede görüşüldü.

IRAK İÇİN 62 MİLYON DOLAR YARDIM

Körfez dışişleri bakanlarına Obama'nın mayıs ayında söz verdiği silah satışları ve yardımları hızlandırma vaadinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı, "paketin" istihbarat paylaşımı, özel kuvvetlere verilecek eğitimler, balistik füze savunma sistemleri, sibergüvenlik ve deniz yoluyla silah nakledilmesine müdahale gücünün artırılmasını içerdiğini ifade etti. Kerry ayrıca Irak'ta yerinden edilen insanlar için harcanmak üzere 62 milyon dolar tutarında insani yardım sözü verdi.

İran, nükleer programıyla ilgili üç yıl süren müzakerelerin ardından, P5+1 ülkeleriyle 14 Temmuz'da Viyana'da nihai bir anlaşmaya varmıştı. İran'a uygulanan ambargo ve yaptırımların kalkmasından endişeli olan Arap ülkeleri, ABD'den güvenceler beklerken, Kerry bir gün önce Kahire'de yaptığı bir açıklamada yaptırımların kalkmasının İran'ın bölgedeki nüfuzunun artacağı anlamına gelmediğini söylemişti. Kahire'de İran'ın bölgenin istikrarına tehlike arz eden faaliyetlerde bulunduğuna işaret eden Kerry, Tahran'ın nükleer programının barışçıl kalmasını garantiye almanın çok önemli olduğunu belirtmişti.

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?