banner39

ABD'den 'muhalifleri' silahlandırma sinyali

ABD'de ilk kez bir bakan Suriyeli muhalifleri silahlandırma seçeneğinden söz etti. Savunma Bakanı Hagel, bu seçeneği gözardı etmediklerini açıkladı

Ortadoğu 03.05.2013, 11:03 03.05.2013, 11:03
ABD'den 'muhalifleri' silahlandırma sinyali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'deki iç savaş katliamlarla devam ederken, batılı ülkeler muhalifler konusunda hala net bir karara varabilmiş değil. Son olarak ABD'den "silahlandırma" sinyali geldi.  ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Washington'un Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması seçeneğini 'göz ardı etmediklerini' söyledi. Hagel, ABD'nin Suriyeli muhaliflere silah tedarik edilmesini 'açıkça dile getiren' ilk üst düzey Amerikalı yetkili oldu.

Geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama, Hillary Clinton'ın benzer bir önerisini reddetmişti. Washington'da konuşan Savunma Bakanı Hagel, muhaliflerin silahlandırılması ihtimalini gündeme taşısa da, henüz bu yönde bir karar alınmadığını belirtti.

"İsyancıları silahlandırmanın seçeneklerden biri" olduğunu ifade eden Hagel, "Seçeneklere bakıyorsunuz ve tekrar düşünüyorsunuz, bu yaptığınız veya yapacağınız anlamına gelmiyor. Uluslararası toplumla birlikte, neyin mümkün olduğu veya hedeflerimize ulaşmamıza nelerin yardımcı olacağı gibi değerlendirilmemiz gereken seçenekler var" dedi.

Hagel ile ortak basın toplantısında konuşan İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond da 'Avrupa Birliği'nin ambargosu nedeniyle muhaliflere silah temin edemediklerini' ifade etti.

BBC'nın haberine göre Hammond, 'Irak'ın işgali için gerekçe olarak gösterilen ve asılsız çıkan kitlesel imha silahları olduğu iddialarını' halkın hatırladığını belirtip "Plan yapmamız ve harekete geçmemiz için çok net ve çok sağlam kanıtlara sahip olmamız konuşunda güçlü, ortak bir görüş var" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?