banner39

ABD'den Rusya'ya 'S-300' tepkisi

ABD, Suriye'deki örgütlerin hava gücü olmadığı gerekçesiyle Rusya'nın bölgeye S-300 göndermesine tepki gösterdi

Ortadoğu 05.10.2016, 08:39 05.10.2016, 08:50
ABD'den Rusya'ya 'S-300' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, Rusya'nın "savunma amaçlı" olduğunu belirterek, Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi yerleştirmesine tepki gösterdi ve ülkedeki DEAŞ, El Kaide ve El Nusra gibi örgütlerin hava gücünün olmadığına dikkat çekti. ABD yönetimi tepkisini üst üste üç açıklama yaparak duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Rusya'nın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş hava savunma füze sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Earnest, Moskova'nın Esad rejimine gönderdiği yeni füze savunma sistemine ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı. Rusya'nın "aşırılıkçılarla mücadele" ve "savunma" gibi gerekçelerle bu füze savunma sistemlerini Suriye'ye yerleştirdiğini kaydeden Earnest, "DEAŞ veya El Kaide'nin savaş uçağı olduğunun farkında değilim" dedi. Earnest, ayrıca, Esad rejimine karşı uygulanabilecek yaptırımlarla ilgili değerlendirmeleri masada tuttuklarını ve tüm seçenekleri kullanabileceklerini belirtti.

'ÖRGÜTLERDE HAVA GÜCÜ YOK'

Konuyla ilgili açıklamasında Pentagon Sözcüsü Peter Cook da bu yeni füze savunma sisteminin farkında olduklarını kaydederek, "Rusya temel amaçlarının terörizmle mücadele olduğunu söylüyor, ancak bildiğimiz kadarıyla bölgedeki DEAŞ ve El Nusra gibi terör örgütlerinde hava gücü mevcut değil. Belki Rusların konuyla ilgili daha iyi bir açıklaması vardır" şeklinde konuştu.

Cook, yeni füze savunma sisteminin bölgedeki DEAŞ karşıtı koalisyonun uçuş planlarını aksatmaması için tüm tedbir ve ihtimalleri düşündüklerini vurgulayarak, ABD ile Rusya arasındaki "çatışmasızlık halinin" bugüne kadar olduğu gibi devam etmesi için gerekli iletişim kanallarının açık kalacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toner, Rusya’nın S-300 tipi füze sistemini Suriye’ye konuşlandırdığına dair ellerinde bir bilgi olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, haberleri gördüklerini fakat henüz bu bilgileri onaylayamayacaklarını söyledi.

Mark Toner, Rusya’nın S-300 tipi füze sistemini Suriye’ye konuşlandırılmasının DEAŞ’la ve El Kaide’yle mücadele gibi Suriye’deki hedefleriyle uyuşmadığını belirtti. 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?