banner39

ABD'den Şam'a ateşkes uyarısı

BM Temsilcisi Susan Rice, Suriye Hükümeti'ni 10 Nisan'da başlaması planlanan ateşkesten önce muhaliflere saldırılarını yoğunlaştırmaması konusunda uyardı.

Ortadoğu 04.04.2012, 10:38 04.04.2012, 10:38
ABD'den Şam'a ateşkes uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Sudan Rice, Suriye yönetimini ateşkes öncesinde sadırılarını yoğunlaştırmaması konusunda uyardı.

Rice, Beşar Esad Hükümeti'nin 10 Nisan'da BM ve Arap Birliği'nin ateşkes çağrısına uyma sözünü yerine getirmemesi halinde Güvenlik Konseyi'nin devreye girmesini istedi.

BBC'nin aktardığına göre, Susan Rice, "Amerika ve bence üye ülkelerin birçoğuna göre, 1 Nisan'dan sonra tanık olduklarımız hiç cesaret verici değil. Amerika Suriye hükümetinin sözüne sadık kalacağı konuşunsa kaygı ve şüpheler taşıyor" dedi.

Batılı ülkeler, 1 Nisan'da BM ve Arap Birliği'nin temsilcisi Kofi Annan tarafından açıklanan ateşkes kararına destek belirten bir taslak Konsey açıklaması hazırladı. Bu taslağın 15 üyeli Konsey'de iki gün içinde ele alınması bekleniyor.

Rice, Şam üzerinde baskı oluşturmak için harekete geçilmesi konusunda Konsey üyeleri arasında görüş ayrılıkları olduğunu kabul etti.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü