banner15

ABD'den sonra AB'den de Esad'a çağrı geldi

ABD Başkanı Obama’nın Esad’a 'geri adım' atmasına yönelik çağrısı sonrası AB’den de aynı yönde çağrı geldi

ABD'den sonra AB'den de Esad'a çağrı geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği tarafından bugün yapılan açıklamada, Esad’ın ‘geri adım’ atması istendi.

AB dış politika sorumlusu Catherine Ashton, "AB, Suriye'de muhaliflere yönelik devam eden acımasız baskı ve zulümleri kabul edemez," açıklamasını yaptı.

Avrupa'nın üç büyük ülkesi İngiltere, Fransa ve Almanya'nın liderleri, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın çekimesi çağrısı yaptı.

Esad'ın meşruiyetini kaybettiği ve artık ülkeyi yönetemeyeceği öne sürülen ortak yazılı açıklamada, "Suriye halkının, rejimi bütünüyle reddetmesinin sonuçlarını dikkate alarak, Suriye'nin âli çıkarları ve halkın birliği için, kendisine iktidarı bırakması çağrısı yapıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Suriye yönetiminin; BM Güvenlik Konseyi, bölge ülkeleri, Körfez İşbirliği Konseyi, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın genel sekreterlerinin yaptığı tüm acile çağrılara kulak tıkadığı belirtilen açıklamada, "Hâlâ kendi halkına şiddetle ve gaddarca baskı yapmaya devam ederek, meşru taleplerini reddediyorlar. Sürekli olarak Suriye halkını ve uluslararası toplumu boş vaatlerle oyalıyorlar." denildi.

David Cameron, Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy imzalı açıklamada, üç ülkenin barışçı ve cesur göstericilere karşı aylardır süren kanlı eylemleri ve ağır insan hakları ihlallerini kınadığı vurgulandı. Açıklamada, "Suriye'deki şiddet hemen durmalı. Diğer Arap halkları gibi Suriyeliler de özgürlük, haysiyet ve liderlerini serbestçe seçme haklarının tanınmasını istiyor. Suriye halkı, bölge ülkeleri ve uluslararası ortaklarımızla, bu hakların desteklemesi ve Suriye'de barışçı ve demokratik bir değişim için çalışacağız." denildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35