banner39

ABD'den Suriyeli muhaliflere ayda 16 mermi

ABD'nin Suriye'de desteklediği 'ılımlı muhalif' gruplara verdiği silah desteğinin oldukça sınırlı olduğu ortaya çıktı. Bu gruplara kişi başına ayda 16 mermi yardımı yapılıyormuş

Ortadoğu 29.01.2015, 11:16 29.01.2015, 13:26
ABD'den Suriyeli muhaliflere ayda 16 mermi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Suriye'de ılımlı olarak tavsif ettiği gruplara vermeyi vaadettiği silah ve mühimmatın sadece yüzde 5'ini dağıtmış. ABD'nin silah vermeyi vaadettiği gruplara ayda adam başı sadece 16 mermi gönderdiği ve bununla savaşmalarını istediği ortaya çıktı. Oldukça yetersiz olan bu yardımlar yüzünden de ABD'nin yardım ettiği muhalif gruplar, Suriye'de önemli bir varlık gösteremiyorlar.

WSJ'de yer alan habere göre, ABD'nin Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA)'in Suriye'de yürüttüğü askeri eğitim ve silah yardımı politikasının işe yaramadığı belirtildi. CIA'in 2013 yılının ortalarında Suriyeli bazı gruplara silah yardımı yapmaya başladığı belirtiliyor. Ilımlı muhalif olduğu ifade edilen bu grupların, ABD'den silah yardımı almadan önce, CIA'in takibi altına da girdiği kaydediliyor.

CIA'in silah yardımı yapılmadan önce, bu grupların komutanlarını yakın takibe aldığı, bu komutanların telefon görüşmelerinin ve yazışmalarının takip edildiği ve raporlandığı da ifade ediliyor. Bu takibin ardından bazı komutanlar, "güvenilir komutan" olarak sınıflandırılıyormuş

AYDA 16 MERMİ İLE SAVAŞIN

CIA'in bu takiplerin ardından güvenilir komutan olarak kabul ettiği komutanlara ve gruplarına silah yardımı yapmaya başlıyor. Ancak verilen silah ve mühimmatların oldukça yetersiz. Haberde, ABD'nin verdiği silahların sayısının, vermeyi vaadettiği silah miktarından oldukça az olduğu da vurgulanıyor.

Açıklanan son verilere göre, ABD'nin Suriyeli muhalif gruplara yaptığı silah ve mühimmat yardımının, kişi başı ayda 16 mermiyle sınırlı kaldığı belirtiliyor. Bu grupların ABD'den aldıkları "16 mermilik mühimmat" yardımıyla IŞİD, El Nusra ve Suriye rejimiyle savaşması isteniyor. 

Sayıları yüzlerle ifade edilen "ılımlı muhalif" gruplar arasında en bilineninin Hareket-i Hazm grubu. Hareket-i Hazm ve diğer ılımlı muhaliflerin kontrol ettikleri alan ise stratejik olmayan küçük bölgeler.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü