ABD'den Suriye'ye 250 asker...

Obama'nın Suriye'ye IŞİD'le mücadele konusunda yerel güçlerin eğitilmesi için 250 askeri personel göndereceği belirtiliyor

Ortadoğu 25.04.2016, 11:50 25.04.2016, 12:15
ABD'den Suriye'ye 250 asker...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye IŞİD'le mücadele için ek 250 askeri personel gönderme kararı aldığı bildirildi. Obama'nın kararını bugün resmen açıklaması bekleniyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Almanya'da Hannover Fuarı'nın açılışını yapan Obama, bugün önde gelen Batılı liderlerin hazır bulunacağı bir mini zirveye katılacak. Obama zirve sonrası Suriye’ye asker gönderme kararını açıklayacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in önderliğinde yapılacak zirveye Obama'nın yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve İngiltere Başbakanı David Cameron katılıyor. ABD'li hükümet çevrelerine göre güvenlik konusunun öne çıkacağı toplantıda başta Suriye'deki durum olmak üzere uluslararası gündemin ele alınması bekleniyor.

ÖZEL HAREKAT TİMLERİ YOLLANIYOR

50 ABD özel harekat görevlisi geçen yıl muhalifleri eğitmek üzere Suriye'ye gönderilmişti. Obama'nın açıklayacağı kararla bu sayı 300'e çıkacak. Yollanacak ek personel de çoğunlukla özel harekat uzmanları ve destek unsurlarından oluşacak.

ABD'li personel cephe yakınlarında faaliyet göstermekle birlikte çatışmalara katılmayacak. Ana görevi, kuzeydoğuda Sünni Arapları Kürt birlikleriyle birlikte IŞİD'e karşı çatışmalarda eğitmek olacak.

MUSUL VE RAKKA OPERASYONUNA HAZIRLIK

ABD'li güvenlik çevreleri karara "mevcut kazanımları korumak ve yenilerini elde etmek" amacını gerekçe gösteriyor. Bunlar arasında IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'nın ele geçirilmesi de bulunuyor.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, geçen hafta yaptığı açıklamada, 217 askeri personel ve 8 Apaçi helikopteri gönderileceğini duyurmuştu. Bu ülkedeki ABD askerleri de IŞİD'e karşı Iraklı askerleri eğitiyor. ABD'li askerlerin Musul ve Rakka'yı IŞİD'den alma operasyonuna destek vereceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?