banner15

ABD'den Türkiye'ye 'İnsani yardım ödülü'

"Suriye İçin Amerikan Yardım Koalisyonu" tarafından Suriyeli sığınmacılara kucak açan Türkiye'ye "İnsani Yardım Ödülü" verildi

ABD'den Türkiye'ye 'İnsani yardım ödülü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de faaliyet gösteren "Suriye İçin Amerikan Yardım Koalisyonu" tarafından, yaklaşık 3 milyon Suriyeli sığınmacıya kucak açan Türkiye'ye "İnsani Yardım Ödülü" verildi.

ABD merkezli yardım kuruluşunun üçüncüsü düzenlenen "Yıllık Olağan Akşam Yemeği"nde insani yardım ödülünü Türkiye Cumhuriyeti devleti adına Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç aldı.

Gecede dünyada en fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan Türkiye’nin yaptığı yardımların unutulmayacağı vurgulandı. On üç farklı Suriyeli sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Suriye İçin Amerikan Yardım Koalisyonu, gecede, iç savaştan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriye halkına ulaştırmak amacıyla yardım topladı.

ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Samantha Power’ın görüşlerine yer verilen sinevizyon görüntüsünün de yayınlandığı gecede, toplantının onur konuğu Büyükelçi Kılıç konuşma yaptı.

Konuşmasında, Beyoğlu'ndaki terör saldırısına dikkati çeken Kılıç, “Bu ödül zamanlaması açısından Türkiye halkıyla dayanışma adına önemlidir.” dedi.

Kılıç, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye halkı, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ve özellikle Aylan Kurdi adına aldığını belirterek, “New York’taki Amerikalı mevkidaşım (Samantha Power) gibi uzun bir konuşma yapabilirim. Ben en samimi duygularımla güzel sözler söylemek yerine sağlam adımlar atmanın zamanı olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında gecede toplanan para yardımına da değinen Kılıç, “Çeklerinizi doldururken unutmayın ki bu sadece para toplamak değildir, bu kendilerine güvenli bölge bulabilen Türkiye’deki, Lübnan’daki, Ürdün'deki ve diğer ülkelerdeki Suriyeliler için bir umuttur.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin “Komşusu açken uyuyan bizden değildir.” hadisini esas aldığını belirten Kılıç, “Bir nesli kaybetme ihtimalimizi durduralım. Bu insanlar Suriye ve bizim bölgemiz için önemlidir.” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 09:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48