banner39

ABD'den yeni itiraf: Darbe girişiminde Türkleri anlayamadık

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının hissiyat ve duygularını anlayamadıklarını söyledi.

Ortadoğu 02.11.2016, 14:11 02.11.2016, 17:05
ABD'den yeni itiraf: Darbe girişiminde Türkleri anlayamadık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinkenü, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk halkının kalbine saplanan bir hançer olduğunu belirterek "15 Temmuz'daki gelişmeleri ve Türk halkının hissiyatlarını anlayamadık" itirafında bulundu.

Türkiye-ABD İlişkileri 35. YIllık Konferansı'nın kapanış konuşmasını yapan Anthony Blinken,15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında sokaklara dökülen Türk halkının tank ve helikopterlere karşı durarak dünyaya güçlü bir mesaj gönderdiğini de kaydederken, o gece saldırıya uğrayan TBMM'yi geçen ayki ziyareti sırasında gördüğü manzaradan izlenimlerini paylaştı ve bu ziyaretin kendisini derinden etkilediğini anlattı.

Bakan Yardımcısı Blinken, "Doğrusu birçoğumuzun Türkiye'deki hissiyat ve duyguların derinliğini tam olarak anlamadığını ya da anladığımızı iyi anlatamadığımızı düşünüyorum. Bu (darbe teşebbüsü) Türk devleti ve Türk halkının kalbini hedef alan bir hançerdi" ifadesini kullandı.

PKK, KÜRT HAKLARININ ALTINI OYUYOR

Türkiye'nin içeride de PKK'dan kaynaklı ciddi bir terör tehdidiyle yüzleştiğine işaret eden Blinken, PKK'nın saldırılarının Türkiye'deki Kürt halkının meşru arzuları ve haklarının altını oyduğunu söyledi.

Masum sivillere karşı şiddete başvurulmasının hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını vurgulayan Blinken, "ABD, PKK'nın korkunç yöntemlerini her zaman için çok net ve kuvvetli biçimde kınamıştır ve kınamaya da devam edecektir" dedi.

TÜRKİYE İÇİN EN İYİ DOST ABD

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, "Türkiye'nin ABD'den daha iyi dostu yoktur" sözüne atıfta bulunan Blinken, "Uzun geçmişe dayalı bir müttefik olarak, Türkiye'nin demokratik yoldan seçilmiş hükümetine ve kurumlarına sarsılmaz desteğimiz devam etmektedir. Müttefikler olarak iki ülkemizin karşı karşıya olduğu ciddi zorluklara karşı koymada da birlikte çalışıyoruz" diye konuştu.

Bu zorluklardan birinin IŞİD tehdidi olduğuna işaret eden Blinken, uluslararası koalisyon olarak IŞİD'e önemli darbe vurduklarını anlatarak, bu mücadelede sağlanan başarılardan örnekler verdi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü